4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: Justýna Středa 7. 10. 2015  00:00:00
Při výběru okenních profilů do pasivních domů nabízí společnost Inoutic řešení v podobě šestikomorového plastového okenního profilu Eforte.
Okna jsou jednou z technicky nejnáročnějších konstrukcí obvodového pláště. Správně zvolená okna přímo ...
Společnost SOLODOOR proto pro letošní rok připravila pro své zákazníky novinku, kterou dříve mohli vyrobit pouze truhláři u dveří z masivu: dveře SIMA se zapuštěnými rámečky prosklení.
Pryč jsou doby, kdy dveře v domě či bytě plnily pouze svou praktickou funkci a na jejich vzhled se ...
Inoutic - Twinson Terrace
Terasa je ryze praktická věc. V teplejších ročních obdobích se stává centrem rodinného dění a ...

Vzrostl zájem žáků o instalatérský obor

19. 4. 2010

Ředitel Střední polytechnické školy Brno Ing. Andrzej Bartoś ukončil setkání ředitelů a odborných učitelů vyučujících obor TZB, MIEZB a instalatér optimistickou větou – počet studentů prvního ročníku oboru instalatér vzrostl. Na setkání, které proběhlo během Stavebních veletrhů v Brně, však neopomněl rozebrat problémy trápíci drtivou většinu učňovských škol.

Ředitel Střední polytechnické školy Brno Ing. Andrzej Bartoś

Originální velikost  Ředitel Střední polytechnické školy Brno Ing. Andrzej Bartoś

Zdroj:  redakce

 

Jaký je zájem žáků o obor instalatér na Vaší škole?
Byli jsme překvapeni, že v letošním školním roce nastoupilo do prvního ročníku mnohem více žáků než v minulém roce. Pro náš obor je to rozhodně pozitivní. Nárůst je dán tím, že děláme větší propagaci oboru, pořádáme soutěže a zveme na ně základní školy. Veřejnost se díky tomu zajímá o náš obor čím dál víc. Tento rok byl velice úspěšný, jak bude vypadat příští školní rok zatím nevíme.

Máte přehled o tom, jaká je situace v zahraničí?
Přesné informace nemám, ale faktem zůstává, že čísla jednotlivých škol jsou různá. Například v Rakousku je jedna instalatérská škola na celé Dolní Rakousko a jedna na celou Vídeň. My máme dvě školy v Brně a další tři jsou v Jihomoravském kraji. Takže zájem je roztříštěný.

Na setkání ředitelů jste mluvil o nedostačujícím počtu hodin na odborné předměty a stížnostech firem na malé zkušenosti žáků. Jak lze situaci řešit?
Tuto problematiku nelze vyřešit, protože se ještě nestalo, aby absolvent školy uměl naprosto všechno, to nelze. Každá firma má své specifikum, je zaměřena na určitou oblast a technologicky je podstatně dál než školy, které mají problém s vybavením. Nemůžeme každou chvíli měnit nářadí, materiály a technologii. Každý rok dostáváme stejné finanční prostředky a ty stačí akorát na nákup materiálu a vybavení dílen. Tím pádem ne všichni žáci mohou umět úplně všechno.

Existuje vůbec nějaké východisko?
Pomohlo by nám, kdyby se firmy kromě vytýkání zapojily do problematiky a zajišťovaly by například praktické vyučování. To znamená, že by na jejich stavbách mohli žáci získávat zkušenosti, setkávat se s novými technologiemi a učit se novým postupům. Vím, že je krize, ale toto by určitě pomohlo. 

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

Hutní montáže, a.s.

Dodávky a montáže ocelových konstrukcí a montáže technologických zařízení ...

VELOX-WERK s.r.o.

Firma využívá bezchybně propracovanou technologii výroby stavebního systému ...

GARDON INT. s.r.o.

Vyrábíme průmyslová vrata, garážová vrata, protipožární a rychloběžná vrata. ...

SOLAR POWER CZ, s.r.o.

Solární systémy pro ohřev vody, bazénů a pro vytápění. Maloobchod i ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2015 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.