4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: Oto Středa 26. 4. 2017  00:00:00
Univerzální nášlap Trapac® od HPI-CZ je vhodný pro pálené a betonové tašky, pro rekonstrukce střech i novostavby
I oblast bezpečnosti na střechách se vyvíjí. Novým mezníkem mezi bezpečnostními háky je univerzální ...
Třídílný balkonový set Fieldmann BELLA
Proč kvůli servírování oběda opouštět zahradu, když je venku právě tak krásně!? Stačí si pořídit ...
Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení.
Sanace koupelny je komplexní úkol. Projektant koupelen zde často nachází malé místnosti, nevýhodné ...

Více než jen pouhá výměna vybavení - emocionální návrh koupelny

4. 4. 2017 | Přečteno: 660x

Sanace koupelny je komplexní úkol. Projektant koupelen zde často nachází malé místnosti, nevýhodné půdorysy nebo těsné stavební podmínky. Naproti tomu si stavebníci přejí moderní a perspektivní koupelnu, kterou budou moci bez omezení využívat i v pokročilém věku. Jak projektant koupelen dokáže vyhovět všem požadavkům, ukazuje firma Vervoorts z Kranenburgu, která se specializuje na sanitární, topnou a klimatizační techniku.

Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení.

Originální velikost  Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení.

Zdroj:  Viega

Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení. Fáze výstavby: Předstěnové instalační prvky jsou umístěny a již z části opláštěny. Systém Steptec od firmy Viega lze použít také v podkroví se šikmým stropem nebo jako nosnou konstrukci pro plochu k sezení (na obrázku vpravo).   Meziprostory jednotlivých předstěnových prvků slouží například k zabudování zařízení pro WC nebo jako v našem případě lze tyto prostory využít jako místo pro hezkou integraci soupravy WC štětky a držáku toaletního papíru. Přesvědčivá přeměna: Oddělující předstěna architektonicky stylově rozděluje místnost a slouží na jedné straně k instalaci vany, na druhé straně sprchy a v zadní oblasti WC. V podkroví se šikmým stropem poskytuje sprcha typu Walk-in dostatečný prostor a potřebný komfort. Lavička obložená dlaždičkami je užitečnou pomůckou při každodenní hygieně nejen pro seniory. Nenápadné, ale osvědčené kvalitní prvky: Sprchový žlábek Advantix s designovým roštem z černého bezpečnostního skla se harmonicky začleňuje do dlažby. Polovysoká předstěna odděluje oblast WC od sprchy typu Walk-in. WC je otevřené, ale tímto způsobem je přesto mimo přímé zorné pole. Díky vestavbě do jedné roviny s dlaždičkami téměř splývá kvalitně provedené ovládací tlačítko WC od firmy Viega se stěnou obloženou dlaždičkami do jednoho celku.

 

Specialista na koupelny Ulrich Vervoorts ví, že komfortu požadovaného stavebníky lze často dosáhnout jen novým a chytrým rozdělením místnosti. Na prvním místě je pro něj individuální architektura koupelny, následovaná vybavením, které vedle bezvadné funkce dokáže zaujmout také ušlechtilými materiály a vynikajícím designem. Stručně řečeno: Jedná se o emocionální návrh koupelny. Jak se to může podařit, ukazuje příklad z praxe, kde se během pouhých čtyř týdnů proměnila koupelna v podkroví v působivou koupelnu snů.

Flexibilita před stěnou

Projektant koupelen nejprve rozdělil pomocí předstěnového systému Steptec od firmy Viega koupelnu o velikosti jedenáct metrů čtverečních na samostatné funkční oblasti: místo pro umyvadlo, WC, koupací a sprchovací zóna. Montážní kolejnice byly proto přesně zkráceny sekačkou na kolejnice přímo na místě, namontovány pomocí systémových spojek s několika málo pohyby, a poté ukotveny na podlahu, stěnu a strop. Předstěnový systém Steptec pracuje se dvěma komponenty, předstěnovou kolejnicí a spojkou, přičemž spojka je multifunkční prvek. Zvládá nejen standardní montážní situace v úhlu 45 stupňů nebo 90 stupňů, ale lze ji flexibilně instalovat i na šikmý strop v podkroví. To umožňuje kloub, který lze v případě potřeby použít společně se spojkou.

V našem případě slouží předstěnová konstrukce jako dělicí příčka k usazení vany a na zadní straně k uchycení WC a sprchy, včetně veškerých zabudovaných trubek. Hezký vedlejší efekt: Předstěna zamezuje přímému pohledu na WC.

Problém s úložným místem, který je v malých koupelnách často rozšířený, vyřešil odborník na sanaci tím, že využil duté prostory v předstěnovém systému a integroval zde soupravu WC štětky a držák toaletního papíru.

„Pro nás,“ rekapituluje Ulrich Vervoorts použití systému, „spočívají výhody předstěnové instalace především v optimalizovaných stavebních postupech. Patří sem například vysoká flexibilita před stěnou, a to nejen z hlediska stavebních podmínek, ale také s ohledem na speciální přání zákazníků. Velmi důležité jsou však také kratší a především pro stavebníky pevné termíny výstavby.“

Funkčnost a design

Sprchový kout typu Walk-in poskytuje díky své přesné vestavbě dostatečnou volnost pohybu a prostornou plochu i v podkrovní koupelně se šikmým stropem. Prostor se opticky otevře a díky bezprahovému přechodu do oblasti sprchy je přesně předurčeným řešením koupelny i pro budoucí využití.

Sprchový žlábek Advantix, umístěný decentně u středně vysoké předstěny, je harmonicky začleněn do podlahy. Modulární stavebnicový systém nového sprchového žlábku Viega se skládá ze dvou typů základních těles v pěti délkách. Kromě toho jsou na výběr tři odtoky, montážní nožičky ve dvou různých výškách, tři provedení rámu a pět různých roštů. Všechny součásti lze přitom bez problémů vzájemně kombinovat. Projektant koupelen Ulrich Vervoorts se rozhodl pro variantu odtoku ke stěně a rám z nerezové oceli ve spojení s designovým roštem z černého bezpečnostního skla.

Pro stavebníka bylo navíc důležité, aby byl černobílý styl zařízení, převládající po celém domě, zachován také v koupelně. Toto zadání bylo uskutečněno do posledních detailů - i ovládací tlačítko pro splachování WC splňuje barevný koncept tím, že byl použit model v barvě parsol/černá v kombinaci s bílými dlaždičkami. Další pěkný efekt: Ovládací tlačítka ze série Visign for Style lze instalovat do roviny zároveň s dlaždičkami. To umožňuje ukrytí volitelného montážního rámečku se základním tělesem ovládací jednotky do stěny. Rámeček lze přitom přizpůsobit různým standardním tloušťkám dlaždiček a vlastní ovládací tlačítko lze přesně vložit do jedné roviny s dlaždičkami.

Shrnutí

Stavebník dnes očekává od své koupelny mnohem více než v dřívějších dobách - i při sanaci. Koupelna má poskytovat veškerý komfort, dobře vypadat a přesto být nenáročná na údržbu. Firma Vervoorts dosud dokázala nabídnout zákazníkům řešení pro každý požadavek - také díky firmě Viega, jak zdůrazňuje Ulrich Vervoorts: „Již více než 20 let pracujeme s výrobky od společnosti Viega a vždy jsme se mohli spolehnout na know-how a servisní zázemí této firmy. Podpora a poradenství jsou ve firmě Viega naprostou samozřejmostí.“

 

Zdroj:  Viega


 
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.