GRENA - Grenagloss vysoký lesk - kuchyň bílá
Účelná, prakticky uspořádaná a funkční. Nejen takové jsou ale požadavky na dnešní podobu kuchyně – ...
Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...

Veřejnost může ztratit vliv na povolování staveb, varují sdružení

31. 1. 2012

Pozměňovací návrhy poslanců k novele stavebního zákona, který právě projednává sněmovna, můžou připravit veřejnost o vliv na rozhodování o stavbách typu obchodních center, parkovišť skladů nebo továren. Na dnešní tiskové konferenci před tím varovali zástupci Asociace ekologických organizací Zelený kruh a sdružení Arnika.

Ilustrační obrázek

Originální velikost  Ilustrační obrázek

Foto: Jelaga

 

Návrh novely stavebního zákona připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Některé změny navržené v původní verzi z MMR se ale nelíbily Legislativní radě vlády. Připomínky právních odborníků se týkaly hlavně postavení veřejnosti ve stavebním řízení. Návrh kritizovala také ekologická sdružení. Resort místního rozvoje následně návrh novely ještě před projednáním ve vládě upravil. 


Sdružení se však nyní obávají, že ve sněmovně se může návrh znovu změnit k horšímu. "Pokud se opět objeví pozměňovací návrh na vyloučení veřejnosti z rozhodování, vyzýváme poslankyně a poslance, aby jej nepodpořili a nedopustili okleštění občanských práv a zavedení netransparentního rozhodování," řekl expert Zeleného kruhu na environmentální politiku Daniel Vondrouš. 

Obavy z možných pozměňovacích návrhů ve sněmovně opírají ekologové o zkušenosti z minulých let. Paragraf stavebního zákona o účasti veřejnosti ve stavebním řízení čelil od roku 1999 ve sněmovně totiž již šesti útokům, a to od poslanců napříč politickým spektrem, poznamenal právník Arniky Lukáš Matějka. 

Výsledný vládní návrh počítá s tím, že lidé budou moci připomínkovat návrhy územních plánů už v takové fázi úředního procesu, kdy to dosud možné nebylo. Změna má posílit také pozici vlastníků pozemků dotčených územním plánem. 

"S tímto návrhem už zásadní problém nemáme, vzneseme k němu jen drobné připomínky," uvedl Vondrouš ze Zeleného kruhu. 

Dosud můžou námitky vůči připravovaným územním plánům uplatnit jen majitelé pozemků a staveb dotčených návrhem veřejně prospěšných staveb, veřejně prospěšných opatření a zastavitelných ploch. Nově budou moci námitky vznášet všichni vlastníci pozemků a staveb, kterých se navrhované řešení územního plánu týká. 

Smyslem novely zákona je podle MMR odstranění nedostatků nynější normy a postupná deregulace v oblasti stavebního práva. Cílem má být urychlení, zjednodušení a zlevnění přípravy a povolování staveb rozšířením okruhu staveb nevyžadujících územní rozhodnutí nebo stavební povolení. 
 

Zdroj:  ČTK  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

DE JONG LIFTEN CO, s.r.o.

Výroba a prodej průmyslových výtahů - výtahy nákladní, skladové, stavební.

KOOPERATIVA výrobně obchodní družstvo

Výroba ocelových zárubní, ocelových stožárů veřejného osvětlení.

KERMI s.r.o. Obchodní oddělení

Vedoucí výrobce na světě v oblasti vytápění, tepelné techniky ale i ...

KM - SYSTÉM, s.r.o.

Hlavní činností firmy jsou konstrukční, výrobní a obchodní aktivity spojené ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.