Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Tunely Dobrovského – technická část

3. 2. 2009

Ražba tunelů vždy představuje složitou technickou přípravu a především komplexní a důslednou realizaci. Tunely Dobrovského jsou nejnákladnější investicí Brna, které chce odlehčit dopravě v centru města.

Královopolské tunely - Pohled na portál v Králově poli ukazuje, jak nízko je nadloží tunelů vůči městské zástavbě

Originální velikost  Královopolské tunely - Pohled na portál v Králově poli ukazuje, jak nízko je nadloží tunelů vůči městské zástavbě

Foto: Tomáš Malý

VMO v Brně, současný stav a výhled Královopolské tunely - Pohled na portál v Králově poli ukazuje, jak nízko je nadloží tunelů vůči městské zástavbě Královopolské tunely - Výstavba technologického centra Královopolské tunely - Šachta pro provádění kompenzačních injektáží Královopolské tunely - Práce na vybourání vnitřních výztuh dílčích výrubů Královopolské tunely - Předportálí Žabovřesky Královopolské tunely - Práce na portálu v Žabovřeskách, postup pomocí šesti dílčích výrubů Královopolské tunely - Šesté podzemní podlaží technologického centra Královopolské tunely - Práce na instalaci vnitřních výztuh dílčích výrubů Zákres tunelů Dobrovského do satelitního snímku Králova Pole a Žabovřesk Příčný řez tubusem tunelu

 

Tunel začíná až na kopci směrem Královo Pole. Profil tunelu lehce od portálu v Žabovřeskách klesá a před výjezdem v Králově Poli je zalomen a na několika metrech opět stoupá. Nad tunelem se nachází štěrkopískové terasy, které obsahují vodu. „Zdali se jedná pouze o srážkou vodu, nebo odněkud přitéká, nikdo neví. Nicméně je jí tam hodně a chová se nevyzpytatelně,“ vysvětloval Ing. Vlastimil Horák, vedoucí společnosti Amberg Engineering, která projektovala dokumentaci. Další nepříjemností, se kterou se stavaři museli smířit, je profilové zalomení tunelu. Kvůli tomu je nutné veškerou vodu, která steče do nejnižšího bodu tunelu, přečerpávat, ať se jedná o průběžné čištění nebo v případě havárie vytékající kapalinu.

Způsob ražby je prováděn klasickou metodou rozdělením na dílčí segmenty, celkem tak má tunel šest výrubů, současně však mohou být raženy pouze dva. V klasických zeminách nejde největší zatížení shora, ale zespodu. Zemina se totiž chová jako kapalina, takže má snahu tunel vytlačovat.

Ražba průzkumných štol byla zahájena v roce 2001, celkem stavaři vyrazili tři štoly. V I. tunelu dosahuje na úroveň ulice Slovinská. Druhý tunel má dvě štoly, které vedou až k ulici Jana Babáka. Původní průzkumné vrty naznačovaly, že neogenní jíly budou pevné až tvrdé, a nevylučovalo se použití trhavin. „Při ražbě štol se nakonec ověřilo, že konsistence není vůbec tvrdá, ale je sotva tuhá a ražba proběhla pouze za použití bagrů,“ uvedl Vlastimil Horák.

Při ražbě nejde zabránit mírnému sedání v zástavbě, kudy tunel prochází. Proto je u vybraných objektů použita tzv. kompenzační injektáž, tedy řízené zvedání objektů současně s probíhajícími poklesy od ražby. „Vrtem pod úrovní budovy se pod vysokým tlakem vhání beton, jenž je v zemi rozmetán. Tuhnutím se spojí se zeminou a vytvoří pilíř,“ vysvětloval Horák. Před ražbou tunelu bylo prohlédnuto 262 objektů, u 110 jsou prováděny tužicí opatření, 160 je natrvalo měřeno. Pod trvalým dohledem jsou i inženýrské sítě, sanační firmy mají pohotovost.

Primární ostění tunelů tvoří tuhá montovaná výztuž a stříkaný beton. Poprvé v České republice budou při výstavbě tunelů použity ocelové výztužné prvky speciálně vyvinuté pro tuto stavbu. Průběžně s ražbou tunelů budou také vybudovány clonicí stěny z pilířů tryskové injektáže podél velké části tunelů.

Návrh počítá s dvouprostorovým modelem, hlavní část je určena dopravě, nad stropem se nachází tzv. meziprostor, který slouží k odsávání kouře a znečištění. „Tyto kanály vedou do technologického centra na Dobrovského ulici. V něm se bude nacházet velín, trafostanice a hlavně čtyři odsávací ventilátory s kapacitou 150 m3 vzduchu za vteřinu. Současně pojedou dva, další dva jsou jako rezerva. Uvažuje se ještě o jednom rezervním,“ popisoval Horák funkci centra, které bude vyvádět zplodiny přes dvojici 25 metrů vysokých komínů.

Stavba Dobrovského tunelů je tedy maximálně kontrolována, přijato bylo bezpečnostní opatření, které snížilo jakékoliv riziko na minimum, ať už jde o ražbu tunelu, nebo stav objektů na povrchu.

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.