4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: René Sobota 28. 11. 2015  00:00:00
Dřevěná malovaná kolíbka
Také byste si rádi pořídili do domácnosti nějaký originální kousek nábytku, ale nejste si jistí, jak ...
Vinylová krytina mFLOR - kolekce GRAND Country Willow - dekor Middleham
Zatímco dílce klasických vinylových kolekcí bývají konstruovány v délce kolem jednoho až jednoho a ...
Petr Machoň, ředitel marketingu značky RAKO
Na keramickém designu je podstatná jeho funkčnost a přímý kontakt s uživatelem. Keramika nás ...

Stavebnictví musí rozhýbat ekonomiku státu

14. 5. 2010

Prezident Zväzu stavebných podnikatelov Slovenska, Ing. Zsolt Lukáč je stavební profesí vodohospodář, majitel firmy zaměřené na inženýrské činnosti, se zkušenostmi státního tajemníka slovenské vlády. Rozhovor o slovenském stavebnictví, které po období prudkého růstu a následném propadu opět sbírá síly se uskutečnil v Bratislavě, kde se chystají významné PPP projekty dopravních staveb, ke kterým nemáme v ČR ještě odvahu.

Prezident Zväzu stavebných podnikatelov Slovenska, Ing. Zsolt Lukáč

Originální velikost  Prezident Zväzu stavebných podnikatelov Slovenska, Ing. Zsolt Lukáč

Foto: Petr Zázvorka

 

Projevuje se v současnosti ve slovenském  stavebnictví nezaměstnanost?
Bohužel nezaměstnanost a pokles stavební výroby jsou spojené nádoby. Pokud ve stavebnictví byl dostatečný počet zakázek, ve stavebních firmách našli uplatnění i nekvalifikované síly a cizinci. Ti byli ovšem první, které firmy v současnosti mohou postrádat. Ty firmy, které neměly dostatek odborníků, aby zvládly i náročnější výstavbu, zanikly. Horší je skutečnost, že může docházet i k nezaměstnanosti v řadách odborného personálu firem.

Vaše vysvětlení dané situace evokuje otázku PPP projektů, které v určitém stádiu vývoje ekonomiky mohou být možná řešením. V ČR je jejich zavádění velmi problematické, k realizaci žádného dosud nedošlo.  Jaká je situace na Slovensku?
I když v minulosti měli slovenští podnikatelé pocit, že se PPP projekty rozbíhají pomalu a nebyli si jistí, jestli je jejich detailní příprava důsledkem opatrnosti nebo nečinnosti těch, kteří tyto projekty připravují, dá se dnes konstatovat, že se tento trend stává skutečností. Jde jednak o relativně menší projekty financování výstavby zdravotnické infrastruktury, například nemocnic, jednak i řádově náročnější projekty dopravních staveb, které se nacházejí v různém stádiu realizace. Zkušenosti, které máme jsou pozitivní, ale i negativní. Pozitivní zkušeností je, že o PPP projektech nejen mluvíme, ale že je i realizujeme. Další pozitivní skutečností je fakt, že tam kde nemůžeme uhradit celou stavbu z jednoho zdroje, je rozložení mezi municipální nebo veřejné, státní a soukromé investory možné s tím, že je bezpodmínečně nutné velmi přesně vypracovat způsob využitelnost projektu a tím i způsob návratnosti vložených investic.

PPP projekty jsou o něco dražší, je třeba velmi pečlivě zvážit jejich riziko. To jsou ta negativa?
Ano, tyto projekty vycházejí o něco dráže, to je ten důsledek vkladu investic soukromého investora, který musí zisk vytvořit. Jestli je přirozené, že stát realizuje projekty ve prospěch svých občanů, soukromník realizuje své projekty pro svůj zisk. Je to naprostá zákonitost, tak to má i být.

 

 

Autor:  Petr Zázvorka  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

AKVAEL s.r.o.

Dodávky a montáž věžových a zemních vodojemů. Dále nabízíme veškeré služby ...

REKO PRAHA, a.s.

Opravy a výstavba chladicích věží, výroba atmosférických mikrochladičů, ...

Robert Schulz

Český výrobce vzorkovačů odpadní vody a stanic pro přejímku odpadních vod ...

EXPO DATA spol. s r.o.

EXPO DATA spol. s r.o.
Vydavatel odborného stavebního měsíčníku - časopis Stavebnictví. Vychází v nákladu 30.000 výtisků. Otevírací doba: po ...
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2015 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.