Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Prioritou je bezpečí - domov sociální péče Hagibor

27. 3. 2009

Domov sociální péče Hagibor je jedním z významných polistopadových projektů Židovské obce v Praze. Vznikl jako snaha o částečné splacení dluhu vůči seniorům židovského vyznání v České republice, z nichž někteří přežili holocaust. Stavba Domova sociální péče Hagibor získala finálovou nominaci soutěže Stavba roku 2008 a Cenu předsedy senátu Parlamentu ČR, Bohuslava Sobotky.

Areál Hagiboru

Originální velikost  Areál Hagiboru

Zdroj:  Deltaplan

Areál Hagiboru Hagibor - jižní průčelí historické budovy Hagibor - hlavní recepce Hagibor - lodžie novostavby, pohled do atria Hagibor - vrátnice, hlavní vstup do areálu Hagibor - podélný řez novostavbou Hagibor - 1. vrátnice, 2. historická budova, 3. dostavba A k historické budově, 4. dostavba lůžková část, 5. dostavba Penzion, 6. skleník

 

Záměrem bylo vytvořit současným standardům odpovídající sociální a zdravotní podmínky pro 60 spoluobčanů, kteří potřebují všestrannou péči a pozornost. Domov sociální péče má sloužit i jako komunitní centrum pro židovskou mládež a denní stacionář pro docházející seniory. Zařízení se nachází v rekonstruovaných prostorách původní budovy Náboženské obce izraelitské v Praze, částečně také v novostavbě na pozemku přilehlé zahrady.

Historie
Předchůdcem dnešního Domova sociální péče Hagibor byl nadační starobinec (dříve chorobinec), otevřený v roce 1911. Své dnešní jméno Hagibor (v hebrejštině veliký, mocný, hrdina) získala celá místní část ve 20. letech minulého století, kdy byl zakoupen sousední pozemek pro výstavbu nového stadionu pražského sportovního židovského klubu Ž. S. K. Hagibor Praha.

V období protektorátu byl Hagibor posledním útočištěm židovské mládeže a budova sloužila seniorům obce až do roku 1943. Poté byl pozemek Hagiboru změněn na internační tábor pro židovské partnery ze smíšených manželství a budova starobince sloužila jako zázemí tábora. Odtud byly vypravovány transporty do Terezína. Po skončení války sloužila budova ještě svému původnímu poslání, od počátku 50. let patřila Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Výchozí podmínky
Areál Domova sociální péče Hagibor se nachází na území Prahy 10, na rozhraní Strašnic, Žižkova a Vinohrad. Historická budova byla postavena v letech 1909 až 1911, podle návrhu architekta Viktora Kafky z Prahy ve stylu dobového novoklasicizmu s prvky pozdní secese. Hlavní výzdoba byla soustředěna na jižní průčelí, s vystupujícím středovým rizalitem, ukončeným tympanonem, navýšenou střechou a osmibokou vížkou. Plocha průčelí členěná vertikálními pásy v hrubě strukturované omítce je zvýrazněna plastickou reliéfní výzdobou se symbolickou tematikou. Železobetonová protihluková stěna z roku 1974 byla zachována jako součást bezpečnostních opatření.

Architektonické řešení
Koncepce řešení areálu vychází ze záměru vytvořit klidné chráněné prostředí pro odpočinek klientů. Řešení vycházelo z rekonstrukce a přestavby původní historické budovy a nové přístavby (dostavba A - ke stávající budově, dostavba B - lůžková část). Historická budova byla v maximální míře zachována. Restaurována byla dochovaná venkovní i vnitřní štuková výzdoba. Zničené či odstraněné výtvarné artefakty byly zčásti doplněny jako repliky.

Významným prvkem nového řešení byla původní symbolika. Navazuje na ni například výsadba keřů vinné révy, užití trojúhelníkových oken západního a severního průčelí přístavby i motiv stromu života, uplatněného formou bezpečnostní sítotiskové úpravy prosklených ploch. Eliminaci rušivého hluku i bezpečnostních rizik umožnil půdorysný tvar nově přistavěné dvoupodlažní rezidenční části (dostavba B). Většina pokojů klientů je orientována do zahrady. Lůžková část je propojena s historickou budovou v obou úrovních spojovacími krčky. Celý areál je bezbariérový. Je vybaven pasivním elektronickým zabezpečením včetně kamerového systému, automaticky uzavíratelnými závorami a dalším bezpečnostním zařízením. Problematika možného teroristického útoku či provokace byla pro investora a projektanta jednou z priorit, řešení vycházelo z provedené analýzy bezpečnostních rizik.

Zpracováno na základě podkladů Ing. Jana Korbela

Základní údaje o stavbě
Název stavby: Domov sociální péče Hagibor
Investor: Židovská obec v Praze, tajemník Ing. Michal Borges
Autoři architektonického návrhu: Ing. arch. Jan Línek, atelier L&P Ing. arch. Josef Kolář
Zhotovitel stavby: HOCHTIEF CZ, a.s.
Hlavní stavbyvedoucí: Ing. Josef Andráš, výrobní ředitel Hochtief CZ, a.s., Divize Čechy, o.z.

 

Autor:  Petr Zázvorka  

Zdroj:  časopis Stavebnictví


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.