Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Prestižní soutěž Wienerberger Brick Award 2018 opět ocení vynikající cihlové stavby z celého světa

7. 3. 2017

Letos již poosmé vyhlašuje společnost Wienerberger, největší světový výrobce cihel, nový ročník prestižní soutěže Wienerberger Brick Award. V ní jsou oceňována vynikající stavební díla z celého světa, která byla vystavěna z cihel. Přihlásit do ní mohou své práce i čeští architekti.

Brick-Topia, Spain - Brick Award 2016

Originální velikost  Brick-Topia, Spain - Brick Award 2016

Foto: Manuel de Lózar y Paula López

Brick-Topia, Spain - Brick Award 2016 Dr Chau Chak Wing Building, Australia - Brick Award 2016

 

Cihla jako stavební materiál představuje architektonickou tradici starou několik tisíciletí. Ve své nepálené podobě spatřily cihly světlo světa už kolem roku 8500 před naším letopočtem. První skutečně pálené cihlové stavby se objevují ve starověkém Římě už před 2500 lety. Od té chvíle se cihly staly nenahraditelným stavebním materiálem, jehož nestárnoucí přednosti oceňují moderní architekti a stavebníci dodnes. Důvodů je celá řada.

Především se jedná o velmi ekologický stavební materiál, s jehož pomocí vznikají domy nabízející zdravé a pohodlné bydlení. Cihly mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, protože akumulují teplo. Mimo to také výborně izolují hluk. Jsou pevné a trvanlivé. Jejich další předností je vzhled, díky němuž i menší stavby, jako rodinné domky, vypadají velmi komfortně. Větším stavbám zase dodávají osobitost a lidský rozměr, který často postrádají objekty z betonu nebo skla.

Cihla jako moderní a inovativní materiál

Všechny tyto přednosti si pochopitelně uvědomuje také přední světový výrobce pálených cihel, společnost Wienerberger. I to byl jeden z motivů pro pořádání soutěže Wienerberger Brick Award, která probíhá od roku 2004 a nyní vstupuje již do svého 8. ročníku (je vyhlašována každé dva roky). Hlavním posláním soutěže je ocenění inovativních zděných staveb na mezinárodní úrovni a podpora rozmanitých způsobů použití cihly v současné architektuře. O soutěž je mezi architekty velký zájem, ostatně minulého ročníku Wienerberger Brick Award 2016 se zúčastnilo více než 600 projektů z 55 zemí.

Součástí každého ročníku je i vydání reprezentativní publikace „Brick“, v níž jsou představeny všechny nominované stavby z každého ročníku. Kniha je zároveň ojedinělým svědectvím o soudobé architektuře i o aktuálních trendech v rozmanitém využití cihlového zdiva. Vydávána je vždy při příležitosti slavnostního vyhlášení celé soutěže, které se koná ve Vídni.

Stavby by měly propojovat funkčnost, ekologii i úspory

Architekti mohou svá díla přihlásit do těchto soutěžních kategorií:

  • Feeling at home (rodinné a bytové domy)
  • Living together (veřejné a společensky prospěšné stavby, architektonické řešení veřejných prostor)
  • Working together (administrativní a industriální stavby)
  • Sharing public spaces (začlenění staveb do veřejného prostoru, celkové řešení veřejného prostoru)
  • Building outside the box (inovativní cihlové stavby, které přinášejí neotřelá a novátorská řešení)

Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků Wienerberger, důležité ale je, aby podstatná část soutěžní stavby byla vytvořena z páleného hliněného stavebního materiálu (cihelné bloky, lícovky, cihelné dlaždice a fasádní panely a pálené střešní tašky). Zvláštní zřetel při konečném hodnocení je brán na to, jak stavba spojuje funkčnost, principy udržitelného rozvoje a energetickou úspornost. Soutěžní díla dokončená v roce 2014 či později (do doby přihlášení stavby) lze hlásit již odteď až do 20. dubna 2017, a to elektronicky na www.brickaward.cz.

Z došlých přihlášek vybere mezinárodní panel odborných žurnalistů 50 projektů, které budou nominovány na Brick Award 2018. Z nich posléze mezinárodní odborná porota složená z předních evropských architektů zvolí 5 vítězů jednotlivých kategorií stejně jako držitele hlavní ceny. Pro vítěze hlavní ceny je připraveno motivačních 7000 EUR, na vítěze jednotlivých kategorií pak čeká 5000 EUR.

 

Zdroj:  Wienerberger cihlářský průmysl a.s.


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.