Zájemcům o nadčasové a energeticky úsporné stavební prvky nabízí společnost Inoutic ucelený systém okenních a dveřních plastových profilů
Na vchodové dveře jsou kladeny zcela speciální nároky. Musí být absolutně funkční, chránit proti ...
Terrace Massive – flexibilní a variabilní masivní desky ideální pro terasy se zaoblenými tvary
Společnost Inoutic, dodavatel prémiových PVC okenních profilů a systémů z kompozitního materiálu ...
Při výběru okenních profilů do pasivních domů nabízí společnost Inoutic řešení v podobě šestikomorového plastového okenního profilu Eforte.
Okna jsou jednou z technicky nejnáročnějších konstrukcí obvodového pláště. Správně zvolená okna přímo ...

Oprava gotického chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

3. 12. 2008

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře je klenotem české gotické architektury, na jeho stavbě se podíleli nejvýznamnější stavitelé tehdejší doby, zejména Petr Parléř (katedrála sv Víta), Matěj Rejsek (Prašná brána) a Benedikt riedl (Vladislavský sál). Po sto letech, které uplynuly od rozsáhlé restaurace a dostavby realizované, bylo v roce 1996 nutno přistoupit k celkové opravě chrámu.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Originální velikost  Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Zdroj:  Dagmar Fundová

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - obnova chrámu, interiér stavby Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - obnova chrámu, interiér stavby Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - klenba presbyteria Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - klenba presbyteria Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - vitraje oken Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - vitraje oken Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - gotická plastika v triforiu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - kružby parapetů před restaurováním Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - kružby parapetů před restaurováním Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - okenní kružby znečištěné holubím trusem

 

Náklady na celkové restaurování hradí Ministerstvo kultury a arciděkanství Kutná Hora. Do července letošního roku bylo proinvestováno 110 mil. Kč. K dokončení, které se plánuje na rok 2009, je předpokládáno ještě dalších 70 mil. Kč.

Oprava jednoho z našich největších a nejvýznamnějších gotických kostelů je akce mimořádná svým rozsahem a náročností, ale také mimořádnou péčí, která je věnována přípravě, dokumentaci i realizaci. Obnova chrámu započala v roce 1996, kdy byla zpracována přípravná etapa průzkumů

Předběžný stavebně technický průzkum konstatoval havarijní stav krytiny hlavních střech, zjistil existenci trhlin či havarijní stav odvodnění. Určil se program jednotlivých etap opravy a v prosinci 2002 byly zpracovány podklady pro výběrové řízení na dodavatele prací.

Dokumentace stavby
Koncepce a návrh opravy vycházejí z principu konzervace. Jsou respektovány všechny etapy vývoje chrámu, nedochází k rekonstrukci původního stavu. Cílem je oprava poškození konstrukcí a jednotlivých prvků, prodloužení životnosti stavby a odstranění závad. Všechny autentické části a prvky stavby se zachovávají, konzervují a restaurují. Opravy jsou navrženy tak, aby se nesnížila hodnota památky. Nezbytné nové zásahy jsou realizovány v co nejmenší možné míře.

Realizaci všech prací sleduje a kontroluje technický dozor investora, a dozor památkový. V průběhu realizace se provádí výkresová i fotografická dokumentace skutečného provedení, která se odevzdává současně s restaurátorskými zprávami při kolaudaci každého úseku. Vybrané významné prvky sochařské výzdoby jsou dokumentovány formou sádrových odlitků.

Základní údaje o stavbě
Investor: arciděkanství v Kutné Hoře
Památkový dozor: ústřední pracoviště Národního památkového ústavu a Středočeský krajský úřad.
Projektant: MURUS - monumenta revonamus, projekce, spol. s r.o.
Realizační tým: Dagmar Fundová, inženýrská činnost a stavební dozor Mons. Vladimír Hronek, arciděkan Pavel Jerie, generální ředitel NPÚ Praha Ing. Vladimír Brabec, odbor investic MK ČR Ing. Jan Vinař, vedoucí projektant
Realizační firmy: Gema Art Group a.s., Obnova památek, s.r.o., Hochtief CZ a.s., Mlýnek, s.r.o., Turek - elektropráce, Skuhravý - sklovitráže.

Zpracováno na základě podkladů Dagmar Fundové

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  

   [ katalog firem a produktů ]

MK-mont illuminations s.r.o.

Český výrobce vánoční, světelné a sezónní dekorace.

Tona, a.s.

Výroba a prodej ručního utahovacího nářadí, momentových klíčů. Nářadí ...

Plast Brno, spol. s r.o.

HT PP a HT PVC-U tvarovky pro vnitřní odpadní systémy a jejich ...

BSH domácí spotřebiče s.r.o.

Prodej domácích spotřebičů značky BOSCH a Siemens.

[ reklama ]

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2014 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.