KÄHRS - kolekce Chevron, dub Chevron Dark Brown
Návrat k tradicím, klasickým vzorům a poctivé řemeslné práci je patrný u mnoha nově představovaných ...
SOLO – jednorázový gril
Vůně grilovaných pochoutek se během teplých podvečerů line z mnoha zahrad. Pokud také patříte mezi ...
Kratochvíl parket profi - laminátová podlaha 1FLOOR, kolekce ORIGINAL, dekor Grado
Laminátové podlahy jsou stálicí na trhu. Přestože jim již řadu let z hlediska užitných vlastností a ...

Oprava gotického chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

3. 12. 2008

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře je klenotem české gotické architektury, na jeho stavbě se podíleli nejvýznamnější stavitelé tehdejší doby, zejména Petr Parléř (katedrála sv Víta), Matěj Rejsek (Prašná brána) a Benedikt riedl (Vladislavský sál). Po sto letech, které uplynuly od rozsáhlé restaurace a dostavby realizované, bylo v roce 1996 nutno přistoupit k celkové opravě chrámu.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Originální velikost  Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Zdroj:  Dagmar Fundová

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Opěrný systém po obvodu chrámu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - obnova chrámu, interiér stavby Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - obnova chrámu, interiér stavby Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - klenba presbyteria Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - klenba presbyteria Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - vitraje oken Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - vitraje oken Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - gotická plastika v triforiu Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - kružby parapetů před restaurováním Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - kružby parapetů před restaurováním Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře - okenní kružby znečištěné holubím trusem

 

Náklady na celkové restaurování hradí Ministerstvo kultury a arciděkanství Kutná Hora. Do července letošního roku bylo proinvestováno 110 mil. Kč. K dokončení, které se plánuje na rok 2009, je předpokládáno ještě dalších 70 mil. Kč.

Oprava jednoho z našich největších a nejvýznamnějších gotických kostelů je akce mimořádná svým rozsahem a náročností, ale také mimořádnou péčí, která je věnována přípravě, dokumentaci i realizaci. Obnova chrámu započala v roce 1996, kdy byla zpracována přípravná etapa průzkumů

Předběžný stavebně technický průzkum konstatoval havarijní stav krytiny hlavních střech, zjistil existenci trhlin či havarijní stav odvodnění. Určil se program jednotlivých etap opravy a v prosinci 2002 byly zpracovány podklady pro výběrové řízení na dodavatele prací.

Dokumentace stavby
Koncepce a návrh opravy vycházejí z principu konzervace. Jsou respektovány všechny etapy vývoje chrámu, nedochází k rekonstrukci původního stavu. Cílem je oprava poškození konstrukcí a jednotlivých prvků, prodloužení životnosti stavby a odstranění závad. Všechny autentické části a prvky stavby se zachovávají, konzervují a restaurují. Opravy jsou navrženy tak, aby se nesnížila hodnota památky. Nezbytné nové zásahy jsou realizovány v co nejmenší možné míře.

Realizaci všech prací sleduje a kontroluje technický dozor investora, a dozor památkový. V průběhu realizace se provádí výkresová i fotografická dokumentace skutečného provedení, která se odevzdává současně s restaurátorskými zprávami při kolaudaci každého úseku. Vybrané významné prvky sochařské výzdoby jsou dokumentovány formou sádrových odlitků.

Základní údaje o stavbě
Investor: arciděkanství v Kutné Hoře
Památkový dozor: ústřední pracoviště Národního památkového ústavu a Středočeský krajský úřad.
Projektant: MURUS - monumenta revonamus, projekce, spol. s r.o.
Realizační tým: Dagmar Fundová, inženýrská činnost a stavební dozor Mons. Vladimír Hronek, arciděkan Pavel Jerie, generální ředitel NPÚ Praha Ing. Vladimír Brabec, odbor investic MK ČR Ing. Jan Vinař, vedoucí projektant
Realizační firmy: Gema Art Group a.s., Obnova památek, s.r.o., Hochtief CZ a.s., Mlýnek, s.r.o., Turek - elektropráce, Skuhravý - sklovitráže.

Zpracováno na základě podkladů Dagmar Fundové

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

GTB GROUP, s.r.o.

Ohýbání a temperování skla. Provádíme ale i další úpravy skel, jako např. ...

KNAIFL stavební stroje, s.r.o.

Prodej, servis a půjčovna stavebních strojů WACKER, SULLAIR, STAVOSTROJ a ...

GERDA SK, s.r.o.

Atestované bezpečnostní dveře a zámky GERDA.

VIKTOR Group a. s.

Výroba stavebních strojů - smykem řízené čelní nakladače.

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.