4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: Michal Čtvrtek 29. 9. 2016  00:00:00
HS Flamingo - luxusní krbová kamna Flamingo DELUXE
Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů ...
AQUALAND MORAVIA má prosklenou hliníkovou fasádu Schüco
Referenční objekty s okenními, dveřními a fasádními systémy Schüco jdou celosvětově napříč privátní a ...
Schneider Electric - řada interiérových spínačů a zásuvek ASFORA
Řada interiérových spínačů a zásuvek ASFORA upoutá elegantním, hranatým designem a celkovým moderním ...

O problematice výstavby pasivních domů

12. 1. 2010

Z hlediska nízkoenergetických programů existují v Čechách velké rezervy zejména v umisťování staveb. Je třeba dávat častěji podnět ke koordinované výstavbě urbánně celistvých skupin domů, dvojdomů, řadových domů..

Ilustrační obrázek

Originální velikost  Ilustrační obrázek

Zdroj:  redakce

 

V zemích, kde byla v oblasti bydlení tradičně zavedena výstavba nízkopodlažních staveb, bylo také umožněno snadné používání dřevěných a jiných lehkých konstrukcí. Tyto země mohly také přistoupit snadněji ke zkvalitnění a přeměně této výstavby na nízkoenergetický standard. Pro Českou republiku je kulturně, ideově, urbanisticky, architektonicky, stavebně technicky a dopravně inspirativní například nově vybudované satelitní městečko „Solar city“ poblíž rakouského města Linz.

Pro výstavbu nízkoenergetických staveb se velice dobře hodí stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí. Jejich výhody jsou zejména ve využití dutých stěn pro umístění objemné tepelné izolace a malá tepelná setrvačnost neboli tepelná akumulace hmoty, minimální potřebné nosné konstrukce budovy. Takovéto budovy přijímají snadněji moderní technická zařízení potřebná k jejich úspornému energetickému provozu.

Využívání dřeva jako stavebního materiálu však zůstává i nyní, po změně politického režimu v Čechách jakýmsi tabu. Co je příčinou této situace? Předlistopadový režim rád využíval vytěžené dřevo jako „cash crop“ a vyvážel tento materiál za valuty na západ. Realizoval po celé zemi výstavbu sídlišt spojenou s vysokou ekologickou a energetickou zátěží, těžko recyklovatelnou zabudovanou energií při výstavbě a primitivně vysokou spotřebou energie při používání staveb. Bylo běžné topit a mít zároveň pootevřená okna. Největší škoda však byla spáchána na obyvatelích těchto staveb. Generace dětí vyrostlých na sídlištích mohou jen těžko získat vztah k živé přírodě. Následně je pro ně těžké pochopit smysl kompostování organického odpadu z jejich vlastní domácnosti.

Stromy a keře vypěstované mezi mnohopodlažními domy se nestanou nikdy soukromým rekreačním prostorem. Za takové situace výstavby se nemohla rozvíjet dovednost a řemesla, ale hlavně schopnosti a motivace lidí se o svoje bydlení starat. Chápat principy tepelné izolace, úsporného větrání, topení v souvislostech centrálně plánované a realizované výstavby nebylo možné. Mít vliv na úplatnění takovýchto zařízení ve vlastních bytech již teprve ne. Stavební typologie byly jednotné pro celou zem. Jeřábová dráha formovala heroické budovatelské činy. Ještě i dnes je možno slyšet názory, že bez sídlišť by se bydlení „roztáhlo po celé České kotlině“, anebo že i „ve Francii mají také sídliště“.

Od počátku sedmdesátých let až do začátku devadesátých let jsem žil a pracoval v Melbourne,Victorii. Tam jsem také detailně poznal tradici stavění domů s lehkou dřevěnou rámovou konstrukci a měl možnost pochopit rozdíly společenského dopadu takového stavění. Austrálie se po druhé světové válce potýkala s katastrofálním nedostatkem domů a bytů. Do země v té době přijíždělo velké množství imigrantů z různých kultur.

Ministerští úředníci odpovědní za stavební rozvoj se při řešení tohoto problému nenechali ovlivnit nespočetnými moderními stavebními metodami a prosadili v Austrálii již v 19 století vyzkoušené stavění ze dřeva. Pro podporu rozvoje tohoto programu byly zapojeny všechny relevantních obory jako lesnictví, těžba dřeva, pilařství, prodej dřeva, a podobně. Vláda začala finančně podporovat výzkum a publikační činnost v oblasti využívání dřeva pro stavby. Byla ustavena organizace Timber promotion council, která dlouhodobě investuje do výzkumu konstrukčních možností a vlastností dřeva a návrhu optimálních technických parametrů. Výsledkem je používání optimální velikosti profilů dřeva, základů domů, detailů konstrukcí staveb. Stavební normy jsou v rámci ekonomických úspor zaměřeny na celkovou minimalizaci spořeby dřeva a dalších stavebních materiálů. Například na betonové patkové základy dřevěného domu o ploše 100 m2 je spotřeba betonu pouze 1 m3. Výsledkem je nejen úspora materiálu, ale i práce. Prefabrikované betonové základové sloupky armované jedním ocelovým drátem jsou po osazení na vlhký beton patky laterárně stabilizovány pouze vykopanou anebo vyvrtanou zeminou.

Výsledky znalostí o správných metodách stavění pasivních domů jsou distribuovány mezi všemi účastníky stavebního procesu, tedy mezi stavebními designéry, řemeslníky, učedníky, stavebními specialisty, statiky a podobně. Publikace jsou za výhodné ceny nabízeny studentům oborných škol. Jen v takovéto úplnosti může být uvedený přístup účinný.

 

Autor:  Josef Horný  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.