4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: Valentýn 13 14. 2. 2016  00:00:00
Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...
Rigips Trophy - hlasování na stránkách
Začátkem února odstartovalo hlasování veřejnosti již 9. národního kola soutěže Rigips Trophy, která ...

O problematice výstavby pasivních domů

12. 1. 2010

Z hlediska nízkoenergetických programů existují v Čechách velké rezervy zejména v umisťování staveb. Je třeba dávat častěji podnět ke koordinované výstavbě urbánně celistvých skupin domů, dvojdomů, řadových domů..

Ilustrační obrázek

Originální velikost  Ilustrační obrázek

Zdroj:  redakce

 

V zemích, kde byla v oblasti bydlení tradičně zavedena výstavba nízkopodlažních staveb, bylo také umožněno snadné používání dřevěných a jiných lehkých konstrukcí. Tyto země mohly také přistoupit snadněji ke zkvalitnění a přeměně této výstavby na nízkoenergetický standard. Pro Českou republiku je kulturně, ideově, urbanisticky, architektonicky, stavebně technicky a dopravně inspirativní například nově vybudované satelitní městečko „Solar city“ poblíž rakouského města Linz.

Pro výstavbu nízkoenergetických staveb se velice dobře hodí stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí. Jejich výhody jsou zejména ve využití dutých stěn pro umístění objemné tepelné izolace a malá tepelná setrvačnost neboli tepelná akumulace hmoty, minimální potřebné nosné konstrukce budovy. Takovéto budovy přijímají snadněji moderní technická zařízení potřebná k jejich úspornému energetickému provozu.

Využívání dřeva jako stavebního materiálu však zůstává i nyní, po změně politického režimu v Čechách jakýmsi tabu. Co je příčinou této situace? Předlistopadový režim rád využíval vytěžené dřevo jako „cash crop“ a vyvážel tento materiál za valuty na západ. Realizoval po celé zemi výstavbu sídlišt spojenou s vysokou ekologickou a energetickou zátěží, těžko recyklovatelnou zabudovanou energií při výstavbě a primitivně vysokou spotřebou energie při používání staveb. Bylo běžné topit a mít zároveň pootevřená okna. Největší škoda však byla spáchána na obyvatelích těchto staveb. Generace dětí vyrostlých na sídlištích mohou jen těžko získat vztah k živé přírodě. Následně je pro ně těžké pochopit smysl kompostování organického odpadu z jejich vlastní domácnosti.

Stromy a keře vypěstované mezi mnohopodlažními domy se nestanou nikdy soukromým rekreačním prostorem. Za takové situace výstavby se nemohla rozvíjet dovednost a řemesla, ale hlavně schopnosti a motivace lidí se o svoje bydlení starat. Chápat principy tepelné izolace, úsporného větrání, topení v souvislostech centrálně plánované a realizované výstavby nebylo možné. Mít vliv na úplatnění takovýchto zařízení ve vlastních bytech již teprve ne. Stavební typologie byly jednotné pro celou zem. Jeřábová dráha formovala heroické budovatelské činy. Ještě i dnes je možno slyšet názory, že bez sídlišť by se bydlení „roztáhlo po celé České kotlině“, anebo že i „ve Francii mají také sídliště“.

Od počátku sedmdesátých let až do začátku devadesátých let jsem žil a pracoval v Melbourne,Victorii. Tam jsem také detailně poznal tradici stavění domů s lehkou dřevěnou rámovou konstrukci a měl možnost pochopit rozdíly společenského dopadu takového stavění. Austrálie se po druhé světové válce potýkala s katastrofálním nedostatkem domů a bytů. Do země v té době přijíždělo velké množství imigrantů z různých kultur.

Ministerští úředníci odpovědní za stavební rozvoj se při řešení tohoto problému nenechali ovlivnit nespočetnými moderními stavebními metodami a prosadili v Austrálii již v 19 století vyzkoušené stavění ze dřeva. Pro podporu rozvoje tohoto programu byly zapojeny všechny relevantních obory jako lesnictví, těžba dřeva, pilařství, prodej dřeva, a podobně. Vláda začala finančně podporovat výzkum a publikační činnost v oblasti využívání dřeva pro stavby. Byla ustavena organizace Timber promotion council, která dlouhodobě investuje do výzkumu konstrukčních možností a vlastností dřeva a návrhu optimálních technických parametrů. Výsledkem je používání optimální velikosti profilů dřeva, základů domů, detailů konstrukcí staveb. Stavební normy jsou v rámci ekonomických úspor zaměřeny na celkovou minimalizaci spořeby dřeva a dalších stavebních materiálů. Například na betonové patkové základy dřevěného domu o ploše 100 m2 je spotřeba betonu pouze 1 m3. Výsledkem je nejen úspora materiálu, ale i práce. Prefabrikované betonové základové sloupky armované jedním ocelovým drátem jsou po osazení na vlhký beton patky laterárně stabilizovány pouze vykopanou anebo vyvrtanou zeminou.

Výsledky znalostí o správných metodách stavění pasivních domů jsou distribuovány mezi všemi účastníky stavebního procesu, tedy mezi stavebními designéry, řemeslníky, učedníky, stavebními specialisty, statiky a podobně. Publikace jsou za výhodné ceny nabízeny studentům oborných škol. Jen v takovéto úplnosti může být uvedený přístup účinný.

 

Autor:  Josef Horný  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

SMIP spol. s r.o.

Výroba schodů, schodišť a zábradlí - široká škála provedení, ekonomické i ...

FMP-lignum, výrobní družstvo

Zabýváme se nejen výrobou spárovky z lehce pařeného buku a polotovarů. ...

BAUHAUS k.s.

Nabídka služeb a produktů pro dílnu, dům a zahradu.

RESA spol. s r.o.

Nábytek Resa - pohovky a sedačky, křesla a sektorový nábytek.

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.