KPP - Vinylová podlaha Wineo, kolekce 600 stone XL, dekor Brooklyn Night
O podlahách z vinylu již bylo řečeno mnohé. Nabídka se neustále rozšiřuje, přitom uváděné benefity ...
HS Flamingo - luxusní krbová kamna Flamingo DELUXE
Plánujete pořídit si domů nebo na chalupu krbová kamna? Ještě dřív, než se zahledíte do katalogů ...
AQUALAND MORAVIA má prosklenou hliníkovou fasádu Schüco
Referenční objekty s okenními, dveřními a fasádními systémy Schüco jdou celosvětově napříč privátní a ...

Návrh a vlastní provedení stavby stadionu SK Slavia Praha + VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

16. 12. 2008

Práce na fotbalovém areálu SK Slavia Praha začaly v září 2006. Projektové práce navazovaly na dokumentaci pro stavební povolení v roce 2003, ale zároveň na studii ze srpna roku 2005 upravenou tak, aby finanční náklady odpovídaly možnostem investora a zároveň byla zachována funkčnost a architektonické řešení celé stavby. Tato skutečnost a také souběh provádění projektové činnosti a výstavby stadionu kladly zvýšené nároky jak na projektanty, tak i na realizační firmu a její subdodavatele.

 fotogalerie 
 
 virtuální prohlídka 
Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku

Originální velikost  Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku

Zdroj:  Hochtief CZ a.s.

Stadion Eden Slavia Praha - celkový pohled po dokončení Stadion Eden Slavia Praha - dokončený podhled z kanadského cedru Stadion Eden Slavia Praha - stadion v plném provozu Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku Stadion Eden Slavia Praha - V.I.P. boxy Společnost Hochtief realizovala fotbalový stadion Eden Slavia Praha Stadion Eden Slavia Praha - montáž zastřešení Stadion Eden Slavia Praha - stavba v počáteční fázi Stadion Eden Slavia Praha - stavba v počáteční fázi

 

Oproti původní dokumentaci pro stavební povolení byla téměř celá konstrukce stadionu navržena a realizována jako prefabrikovaná, přilehlé části stadionu byly navrženy jako monolitické. V průběhu projektování tak bylo nejdůležitější prostorově a výškově sladit prefabrikované části (stadion) a monolitické části (zázemí stadionu).

V rámci stavebních prací byly nejprve provedeny hrubé terénní úpravy a výkopy, při kterých byly objeveny konstrukce původního stadionu, ke kterým nebyla k dispozici žádná dokumentace. Tyto konstrukce bylo třeba urychleně odstranit.

V průběhu postupně dokončované hrubé stavby byla zahájena montáž ocelové konstrukce střechy stadionu, jejíž celková hmotnost je cca 1300 t.

Tváří stadionu je určitě podhled ocelového střešního prstence z kanadského cedrového dřeva, jehož realizaci prosadil hlavní architekt stavby. Důvody, proč byl vybrán právě takový obklad, jsou estetické a praktické. Dřevo stromu Thuja plicata se vyznačuje širokou škálou barevných odstínů od světle žluté až po tmavě hnědočervenou. Prakticky každé prkno je jinak barevné, a složí-li se z nich plocha, má velmi zajímavý, těžko napodobitelný vzhled. Medová barva dřevěného podhledu působí velmi příznivě na atmosféru stadionu.

Praktických důvodů pro použití právě tohoto dřeva na podhled bylo několik. V první řadě jeho lehkost (cca 400 kg/m³) - při celkové ploše podhledu cca 10 000 m² je rozdíl ve hmotnosti ve srovnání třeba se smrkem 36 t. Takže o tuto hmotnost bylo sníženo celkové zatížení konstrukce střechy. Další zajímavou vlastností tohoto dřeva je, že neobsahuje pryskyřici, a nehrozí tedy odkapávání na sedadla tribun.

Fasáda
Do poslední chvíle bylo otázkou provedení fasády. Na betonových obvodových konstrukcích, stejně jako na vyzdívkách z cihel Porotherm byl proveden kontaktní zateplovací systém (KZS) s vnější probarvenou silikonovou omítkou. Původně navržená předsazená textilní fasáda od firmy Ferrari byla následně investorem po jednáních s nájemci zamítnuta a architekt spolu s ostatními zainteresovanými hledal jiné, architektonicky, ale zejména cenově přijatelné řešení. Po mnoha variantách byl zvolen obklad pomocí desek Fundermax v kombinaci hnědé a červené barvy, kotvený do hliníkových L profilů. Posun v realizaci předsazené fasády bohužel znamenal osazování kotev Etanco až po realizaci KZS, tedy dodatečné vyřezávání otvorů a opětovné doplňování KZS. Zvolená varianta s deskami Fundermax byla nakonec správným krokem a fasáda přispěla k zajímavému architektonickému ztvárnění stavby.

Fotbalové hřiště
Samotné fotbalové hřiště je vyspádováno ve sklonu 0,9 %. Výškový rozdíl postranních čar a středu hřiště je tedy více než 300 mm. Hřiště je vytápěné, s automatickým závlahovým systémem. Trávník byl vypěstován v Německu a v rolích byl dopraven na plochu, kde byl instalován. V JV a SZ rohu stadionu a na západní fasádě severně od hlavního vstupu do stadionové části jsou osazeny velkoplošné LED obrazovky od firmy Bertelé, jejichž konstrukce umožňuje spouštění obrazovek pro provádění údržby. U obrazovky v JV rohu nebyly bohužel respektovány prostorové možnosti a osazení obrazovky způsobilo zhoršení výhledu diváků v horních řadách. Toto nedopatření však bude řešeno v nejbližší době a úpravou konstrukce bude tato skutečnost napravena.

Zpracováno na základě podkladů Ing. Stanislava Babky

 

Autor:  Petr Zázvorka  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.