Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...
Rigips Trophy - hlasování na stránkách
Začátkem února odstartovalo hlasování veřejnosti již 9. národního kola soutěže Rigips Trophy, která ...

Návrh a vlastní provedení stavby stadionu SK Slavia Praha + VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

16. 12. 2008

Práce na fotbalovém areálu SK Slavia Praha začaly v září 2006. Projektové práce navazovaly na dokumentaci pro stavební povolení v roce 2003, ale zároveň na studii ze srpna roku 2005 upravenou tak, aby finanční náklady odpovídaly možnostem investora a zároveň byla zachována funkčnost a architektonické řešení celé stavby. Tato skutečnost a také souběh provádění projektové činnosti a výstavby stadionu kladly zvýšené nároky jak na projektanty, tak i na realizační firmu a její subdodavatele.

 fotogalerie 
 
 virtuální prohlídka 
Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku

Originální velikost  Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku

Zdroj:  Hochtief CZ a.s.

Stadion Eden Slavia Praha - celkový pohled po dokončení Stadion Eden Slavia Praha - dokončený podhled z kanadského cedru Stadion Eden Slavia Praha - stadion v plném provozu Stadion Eden Slavia Praha - stav před pokládáním trávníku Stadion Eden Slavia Praha - V.I.P. boxy Společnost Hochtief realizovala fotbalový stadion Eden Slavia Praha Stadion Eden Slavia Praha - montáž zastřešení Stadion Eden Slavia Praha - stavba v počáteční fázi Stadion Eden Slavia Praha - stavba v počáteční fázi

 

Oproti původní dokumentaci pro stavební povolení byla téměř celá konstrukce stadionu navržena a realizována jako prefabrikovaná, přilehlé části stadionu byly navrženy jako monolitické. V průběhu projektování tak bylo nejdůležitější prostorově a výškově sladit prefabrikované části (stadion) a monolitické části (zázemí stadionu).

V rámci stavebních prací byly nejprve provedeny hrubé terénní úpravy a výkopy, při kterých byly objeveny konstrukce původního stadionu, ke kterým nebyla k dispozici žádná dokumentace. Tyto konstrukce bylo třeba urychleně odstranit.

V průběhu postupně dokončované hrubé stavby byla zahájena montáž ocelové konstrukce střechy stadionu, jejíž celková hmotnost je cca 1300 t.

Tváří stadionu je určitě podhled ocelového střešního prstence z kanadského cedrového dřeva, jehož realizaci prosadil hlavní architekt stavby. Důvody, proč byl vybrán právě takový obklad, jsou estetické a praktické. Dřevo stromu Thuja plicata se vyznačuje širokou škálou barevných odstínů od světle žluté až po tmavě hnědočervenou. Prakticky každé prkno je jinak barevné, a složí-li se z nich plocha, má velmi zajímavý, těžko napodobitelný vzhled. Medová barva dřevěného podhledu působí velmi příznivě na atmosféru stadionu.

Praktických důvodů pro použití právě tohoto dřeva na podhled bylo několik. V první řadě jeho lehkost (cca 400 kg/m³) - při celkové ploše podhledu cca 10 000 m² je rozdíl ve hmotnosti ve srovnání třeba se smrkem 36 t. Takže o tuto hmotnost bylo sníženo celkové zatížení konstrukce střechy. Další zajímavou vlastností tohoto dřeva je, že neobsahuje pryskyřici, a nehrozí tedy odkapávání na sedadla tribun.

Fasáda
Do poslední chvíle bylo otázkou provedení fasády. Na betonových obvodových konstrukcích, stejně jako na vyzdívkách z cihel Porotherm byl proveden kontaktní zateplovací systém (KZS) s vnější probarvenou silikonovou omítkou. Původně navržená předsazená textilní fasáda od firmy Ferrari byla následně investorem po jednáních s nájemci zamítnuta a architekt spolu s ostatními zainteresovanými hledal jiné, architektonicky, ale zejména cenově přijatelné řešení. Po mnoha variantách byl zvolen obklad pomocí desek Fundermax v kombinaci hnědé a červené barvy, kotvený do hliníkových L profilů. Posun v realizaci předsazené fasády bohužel znamenal osazování kotev Etanco až po realizaci KZS, tedy dodatečné vyřezávání otvorů a opětovné doplňování KZS. Zvolená varianta s deskami Fundermax byla nakonec správným krokem a fasáda přispěla k zajímavému architektonickému ztvárnění stavby.

Fotbalové hřiště
Samotné fotbalové hřiště je vyspádováno ve sklonu 0,9 %. Výškový rozdíl postranních čar a středu hřiště je tedy více než 300 mm. Hřiště je vytápěné, s automatickým závlahovým systémem. Trávník byl vypěstován v Německu a v rolích byl dopraven na plochu, kde byl instalován. V JV a SZ rohu stadionu a na západní fasádě severně od hlavního vstupu do stadionové části jsou osazeny velkoplošné LED obrazovky od firmy Bertelé, jejichž konstrukce umožňuje spouštění obrazovek pro provádění údržby. U obrazovky v JV rohu nebyly bohužel respektovány prostorové možnosti a osazení obrazovky způsobilo zhoršení výhledu diváků v horních řadách. Toto nedopatření však bude řešeno v nejbližší době a úpravou konstrukce bude tato skutečnost napravena.

Zpracováno na základě podkladů Ing. Stanislava Babky

 

Autor:  Petr Zázvorka  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Komplexní cihelný systém HELUZ, stropy a překlady JISTROP, malty a omítky.

BOSCH TERMOTECHNIKA s.r.o. - divize DAKON

Teplovodní kotle 4 kW - 1.200 kW. Topenářské a strojírenské výrobky.

Nábytek KLER, s.r.o.

Prodej a výroba luxusního klasického i moderního sedacího nábytku.

SOFA LINE, spol. s r.o.

SOFA LINE je značkovou prodejnou JITONA. Michelle, Elea, Alpha, Tempio a ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.