Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Návrat Národního památníku na Vítkově + VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

7. 1. 2010

Husitská tradice se stala od dob Františka Palackého jednou ze základních tezí českých dějin. Nicméně myšlenka obrozenců vybudovat na pražském vrchu Vítkově vítěznému táboritskému vojevůdci pomník došla uplatnění až v období první Československé republiky, v podobě soutěží na stavbu Památníku národního obrození.

 fotogalerie 
 
 virtuální prohlídka 
Národní památník na Vítkově po rekonstrukci s přístavbou prosklené kavárny

Originální velikost  Národní památník na Vítkově po rekonstrukci s přístavbou prosklené kavárny

Foto: Tomáš Malý

Národní památník na Vítkově po rekonstrukci s přístavbou prosklené kavárny Národní památník na Vítkově Národní památník na Vítkově: vstup do Slavnostní síně Národní památník na Vítkově: rekonstruovaný Národní památník na Vítkově: Kolumbárium po rekonstrukci

 

Památník se nakonec stal stavbou, na jejímž osudu se snad nejvíce odrážely peripetie novodobé historie Československého a Českého státu. Komplexní rekonstrukce dokončená na sklonku loňského roku a s ní spojená muzeální instalace navazuje na původní záměry jeho tvůrců. 

Historie
Budova Národního památníku na pražském Vítkově byla postavena v letech 1929-1932 na základě vítězného návrhu architektů Jana Zázvorky a Jana Gillara. Dokončování interiérů se natáhlo až do roku 1938.

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších staveb české architektury 20. století, na jejíž výzdobě se podílela řada význačných umělců jako byli Vincenc Beneš, Josef Malejovský, Otakar Nejedlý, Karel Štipl, Otakar Švec, Jan Štursa nebo Max Švabinský.

Bloková, žulovými deskami obložená stavba patří neodmyslitelně k pražskému panoramatu a tvoří pozadí k monumentálnímu jezdeckému pomníku Jana Žižky od sochaře Bohumila Kafky.

Autoři Památník koncipovali jako pantheon k uctění památky padlých československých legionářů, jehož součástí měl být i Hrob neznámého vojína. Později bylo uvažováno o využití budovy rovněž jako mauzolea prezidenta T. G. Masaryka. Památce padlých ve 2. světové válce měla být zasvěcena zadní rotunda, která byla dostavěna po roce 1945.

Změna režimu, změna pojetí Památníku
Základní proměnu v tomto pojetí Památníku přinesl rok 1948. Místo prvního československého prezidenta v něm našel místo posledního odpočinku první dělnický prezident Klement Gottwald a přistavěná část byla dokončena jako Síň Rudé armády. Památník se na dlouhou dobu stal místem posledního odpočinku představitelů komunistického režimu. Tento, různými obelisky posedlý režim se ovšem o údržbu Památníku příliš nezajímal a na počátku osmdesátých let byl jeho technický stav neudržitelný.

V roce 1989 přestal Památník plnit svou ideologickou funkci a stal se kulisou pro jednorázové multikulturní akce. Až vládním nařízením z 15. března 2000 byl  Národní památník na Vítkově zařazen mezi skupinu staveb s celonárodním významem, které vyžadují rehabilitaci a oživení, a v souvislosti s tím byl převeden do správy Národního muzea.

Následně byla vypsána veřejná architektonická soutěž na jeho obnovu, v níž první cenu získal Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby - autoři návrhu byli Ing. arch. Tomáš Šantavý, Ing. Tomáš Šedina a Ing. arch. Božena Svátková.

V roce 2006 byla opakovaně vypsána soutěž na řešení expozice. V ní uspěl architekt Petr Všetečka. Ve spolupráci s náměstkem generálního ředitele Národního muzea Karlem Ksandrem a Mgr. Markem Junkem, PhD. vznikla nová výstavní koncepce a projekt rekonstrukce byl v průběhu stavby přepracován.   

Architektonický záměr
Hlavním záměrem celkové rekonstrukce Památníku byla jeho revitalizace a funkční začlenění do organizmu města. Oživení a zpřístupnění pro širokou veřejnost  bylo dosaženo nejen otevřením nově zrekonstruovaných prostor, ale i jejich novou funkční náplní.

Z hlediska ideového šlo především o odstranění pohřební atmosféry místa a vložení nové kulturní náplně „genia loci“, jako je instalace stálých i proměnných expozic, spojených s audio a videoprojekcí, tématicky přibližujících dobu vzniku Památníku, jeho architekturu, ale i osudy a názory významných osobností novodobé české historie.

V plánu je doplňování expozice dalšími kulturními akcemi jako jsou koncerty, představení, přednášky. Provozní schéma pro nové využití a revitalizaci Památníku na Vítkově vycházelo z uživatelského záměru Národního muzea, jehož cílem je fungující kulturní zařízení se zachovanou funkcí prezentace české státnosti.


Základní údaje o stavbě
Název stavby: Rekonstrukce Národního památníku na Vítkově, Praha 3
Generální projektant: Projektový ateliér pro architekturu a pozemní stavby, spol. s r.o.
Autoři: Ing. arch. Tomáš Šantavý, Ing. Tomáš Šedina, Ing. arch. Božena Svátková
Generální dodavatel stavby: Sdružení společností Hochtief CZ a.s. a Gema Art Group, a.s.
Investor: Národní muzeum v Praze
Stavební náklady: 321 mil. Kč
Doba stavby: 05/2007-10/2009

Zpracováno na základě podkladů Ing. arch. Tomáše Šantavého, Ing. arch. Tomáše Šediny

 

Autor:  Jan Táborský  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.