GRENA - Grenagloss vysoký lesk - kuchyň bílá
Účelná, prakticky uspořádaná a funkční. Nejen takové jsou ale požadavky na dnešní podobu kuchyně – ...
Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...

Multifunkční Fabrika na kulturu ve Svitavách

28. 4. 2010

Na historickém okraji Svitav postavil v roce 1925 továrník Wilhelm Ettl čtyřpodlažní železobetonovou budovu se čtvercovou věží jako součást textilního areálu. Typický brownfield, ve který se místo začátkem tohoto století změnilo, se stal základem pro vybudování vzdělávacího, komunitního a kulturního centra města a bylo oceněno v soutěži Stavba roku 2009 Cenou předsedy Senátu Parlamentu ČR.

Multifunkční Fabrika ve Svitavách po rekonstrukci

Originální velikost  Multifunkční Fabrika ve Svitavách po rekonstrukci

Foto: Ivo Junek

Multifunkční Fabrika ve Svitavách po rekonstrukci Pohled do kongresového sálu multifunkčního objektu Fabrika ve Svitavách Foyer multifunkčního objektu Fabrika ve Svitavách Zchátralý tovární komplex Fabrika ve Svitavách

 

Město Svitavy řešilo od poloviny 90. let minulého století problém výstavby společenského centra. Jako jedna z variant, když se po roce 2003 začaly poskytovat dotace z prostředků Evropské unie, se nabízela možnost přestavby opuštěné a zdevastované budovy, známé místním obyvatelům jako „Fabrika“. Stavba multifunkčního centra navazovala na obnovu náměstí a okolních ploch, které jsou v posledních dvaceti letech postupně revitalizovány.

Urbanistické řešení
Původní hradební příkop, plněný vodami řeky Svitavy a Studeného potoka, zanechal půdorysnou stopu ve tvaru šlépěje, do níž je vměstnáno Svitavské náměstí. Na jeho severovýchodním parkánu byl postavena zmíněná tovární budova. Z dnešního hlediska šlo o nevhodné místo, na němž vyrostla „přerostlá“ stavba, nacházející se v přímém vizuálním kontaktu s historickým náměstím. Přes uvedená negativa se budova vryla do obrazu města jako historická dominanta, dokladující jeho bouřlivý průmyslový rozvoj na začátku minulého století.

Stavba se výrazně liší od současných průmyslových objektů svým tvarem, přizpůsobeným reliéfu původního hradebního systému. Poezie lokality se v období socializmu postupně vytrácela chátráním budovy, necitlivými přístavbami a likvidací uliční zeleně.

Architektonické řešení
Architektonické řešení stavby je založeno na základním principu, kterým je očištění původní stavby od všech přístaveb a vestaveb. V něm je jasně čitelný příběh stavby, jenž v sobě nese řadu protikladů, chyb a nedostatků, ale také kus historie, svědectví o předcích i o nás samotných. Tento příběh, který, jak se zdálo, směřoval ke smutnému konci, dostal díky projektu multifunkčního centra šanci na pokračování.

Multifunkční sál 
Průmyslový nepravidelný skelet s relativně malými rozpony neumožnil vestavbu velkorozponového sálu. Ten byl proto navržen jako přístavba v místech asanací bývalých přístaveb a části původního objektu. Sál, realizovaný na malém prostoru, byl po mnoha konzultacích s divadelníky a hudebníky koncipován tak, aby maximálně splňoval požadavky na akustiku a další náležitosti spojené s nejrůznějšími druhy vystoupení.

Základní údaje o stavbě
Investor: Město Svitavy
Projektant: Ing. arch. Roman Svojanovský, Ing. Ivo Junek
Zhotovitel: VW Wachal a.s.
Doba výstavby: 12/2005-6/2008
Náklady na stavbu: 185 mil. Kč

Zpracováno na základě podkladů Ing. Ivo Junka

 

Autor:  Jan Táborský  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

Helena Hanzlová

Kotevní technika, příslušenství pro autoplachty, vzduchotechnika, čalounické ...

eOkno spol. s r.o.

Dodavatel technologií a komponentů pro truhláře - výrobce systému DOMINO.

IZOLCENTRUM spol. s r.o.

Prodej hydroizolačních fólií Protan (Norsko).

PCV Alfa s.r.o.

Velkoobchod s materiálem pro výstavbu inženýrských sítí.

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.