Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House + VIDEO

5. 10. 2009

Pokud se na dovolené nebo při služební cestě ubytujete v pětihvězdičkovém hotelu Suvretta House ve švýcarském Svatém Mořici, bude vám Česká republika mnohem blíž, než si dokážete představit. Modulové koupelny v pokojích pro hosty totiž dodala česká firma HBS CZ s.r.o.

Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - nakládání koupelen

Originální velikost  Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - nakládání koupelen

Foto: Tomáš Malý

Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - nakládání koupelen Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - dočasné skladiště koupelen Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - návoz koupelen k hotelu Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - jeřáb zvedá koupelnu k připravenému otvoru ve střeše Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - fáze vkládání koupelny Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - manipulace v těsném prostoru šachty Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - uložení modulu na rolny Modulové koupelny pro švýcarský hotel Suvretta House - manipulace koupelny v budově

 

Investor ani realizační tým celé rekonstrukce devadesát sedm let starého hotelu s tradiční alpskou architekturou neuvažovali o využití modulových koupelen. Nicméně požadavek na udržení plného provozu v zimní sezoně a částečného v letní sezoně znamenal zkrácení doby určené pro práci na třicet týdnů v roce s tím, že nejnáročnější činnosti se musí odehrát na jaře nebo na podzim.

Tento logistický faktor, ale i řada dalších, v konzervativním Švýcarsku těžko prosazovaných argumentů, nakonec vedla k volbě technologie modulových koupelen v první fázi rekonstrukce (2003). Tato technologie a stejný dodavatel byl využit i v dalších fázích rekonstrukce (2006 a 2009). Reportáž o technicky náročné instalaci modulových koupelen byla časopisem Stavebnictví pořízena v závěru letošního května.

Třetí fáze rekonstrukce
V poslední etapě rekonstrukce bylo v hotelu Suvretta House instalováno čtyřiapadesát koupelen o devíti typech. Nejmenší z typů měl hmotnost 3,9 t, naopak největší koupelna o hmotnosti 12,6 t musela být kvůli přepravě rozdělena na dvě samostatné části.

Vybavení koupelen
Vysokému standardu jednoho z nejslavnějších švýcarských hotelů odpovídala i výbava koupelen. Nejluxusnější typ koupelny 1AL má volně stojící oválnou vanu typu Agape Spoon XL. Tato koupelna byla rovněž vybavena polopropustným zrcadlem s LCD televizí a její místnosti jsou od sebe oddělené pískovanými skleněnými dveřmi, na nichž je vybroušeno logo hotelu.

Přeprava

Doprava na místo určení byla náročná vzhledem k rozměrům, hmotnostem prefabrikovaných koupelen a profilu trasy, končící ve švýcarských Alpách. To, mimo jiné, znamenalo zajištění povolení pro průjezd stanovenou trasou se zohledněním úseků s tunely, pracemi na silnici a úzkými komunikacemi.

Hotel Suvretta House stojí ve výšce 1890 m n. m. a nákladní vozy měly před jeho dosažením zdolat ještě výše položený horský průsmyk. U nejširší koupelny (4,16 m) byl použit speciální podvalník s řiditelnými zadními nápravami. Ovšem průjezd vesnicemi Mulegns a Bivio, kde se silnice mezi obytnými domy zužuje na šířku 4200 mm, nakonec zvládnul až zkušený místní řidič za dočasného zastavení dopravy.

Samotná doba přepravy byla průměrně dva pracovní dny, u největších koupelen ovšem až čtyři. 925 km dlouhá trasa měla svůj vrchol ve známém horském průsmyku Julierpass s nadmořskou výškou 2284 m. Poslední kamiony v tomto úseku na dvacet čtyři hodin uvízly, protože na silnici (ve druhé polovině dubna) leželo dvacet centimetrů sněhu.

Uskladnění koupelen a příprava stavby

Koupelny se na stavbě skládaly na vytyčený prostor cca 100 m od hotelu. Vzhledem k nevyzpytatelným povětrnostním podmínkám byly zabaleny do igelitových obalů vyrobených na míru. V průběhu jednoho měsíce pak pracovníci HBS CZ na této provizorní skládce připevňovali stoupací potrubí (z důvodu ušetření času i instalatérských prací přímo v budově). Souběžně se připravovala i stavba na samotné vkládání koupelen. Ve střeše hotelu a přes všechna patra byl vybourán prostor o rozměrech 4850x4200 mm, sloužící jako montážní šachta pro následné spouštění koupelen do rekonstruovaných pater.

Poslední fáze přemístění
Obsluha jeřábu měla tedy pro spuštění koupelen k dispozici manipulační prostor 4850x4200 mm. Přitom šířka největší modulové koupelny byla 4220 mm, takže v tomto případě zbývalo jeřábníkovi a jeho týmu pouhých 630 mm prostoru k manévrování.

Instalace
Zakládání koupelen do budovy bylo rozfázováno po jednotlivých patrech. Ihned po spuštění všech modulů do jednoho podlaží se zabetonoval strop vyššího patra, které bylo po dvou dnech připraveno pro další skupinu koupelen. Stávající koupelny se mezitím pomocí ruční mechanizace umísťovaly do finální polohy.

Základní údaje o stavbě a montáži koupelen

Stavba: Rekonstrukce hotelu Suvretta House, III. etapa
Investor: Suvretta Haus AG
Projektant: Oberholzer & Brüschweler Architekten
Zhotovitel: IMPLENIA BAU
Náklady na stavbu: 35 000 000 SFR (bez nákladů na vybavení interiérů)
Doba výstavby: 1. 4.-30. 6. 2009 15. 9.-30. 11. 2009Video z přepravy prefabrikovaných koupelen pro švýcarský hotel Suvretta House

 

 

 

Obdivuhodná práce řidičů kamionů: těsný průjezd švýcarskými vesničkami

  

 

Autor:  Jan Táborský  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.