Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Mezinárodní výstava architektury v Benátkách

16. 9. 2010

Dne 26. srpna 2010 byla zahájena 12. mezinárodní výstava architektury s názvem Lidé se potkávají v architektuře, řízená architektkou Kazuyo Sejimou a pořádaná společností la Biennale di Venezia v čele s prezidentem Paolem Barattou. Výstava je přístupná veřejnosti od neděle 29. srpna do neděle 21. listopadu 2010 ve výstavních areálech Giardini a Arsenale a na dalších místech v Benátkách.

Expozice 12. mezinárodní výstavy architektury v Benátkách

Originální velikost  Expozice 12. mezinárodní výstavy architektury v Benátkách

Zdroj:  Happy Materials, s.r.o.

Expozice 12. mezinárodní výstavy architektury v Benátkách Expozice 12. mezinárodní výstavy architektury v Benátkách

 

12. mezinárodní výstava architektury se v průběhu let se stala kulturní událostí mezinárodního významu. Po několika ročnících pod vedením význačných kritiků a historiků se režie architektonické části přehlídky dostala do rukou architektky  Kazuyo Sejimy, první ženy v historii této výstavy.

Název výstavy Lidé se potkávají v architektuře evokuje obecný smysl architektury - vytvořit reálné prostředí, ve kterém by lidé mohli vzájemně komunikovat, a to v době, kdy přímé kontakty mezi lidmi nahrazuje vyspělá technika. Architekt by se měl snažit vytvářet projekty, které by fungovaly právě tady a teď, roztříštily izolovanost a obnovily lidskou pospolitost. Prezident Paolo Baratta se k tomu vyjadřuje: „Titul Lidé se potkávají v architektuře znamená, že se stáváme lidmi v architektuře; právě jako v res publica, kde člověk završuje vlastní snahy o vybudování své společnosti.“

Ředitelka Kazuyo Sejima ve svém vyjádření k výstavě uvádí, že cílem 12. ročníku výstavy je znovu nalézt architekturu, znovu objevit její potenciál v současné společnosti.

„Tato výstava,“ říká Sejima, „umožňuje, aby si lidé uvědomili rozmanitost možností a podnětů z různých oblastí.  Odráží současnost, která v sobě obsahuje budoucí potenciál. Doufáme, že tato přehlídka bude ukázkou architektonických možností, architektury založené na jiných přístupech, které vyjadřují nový životní styl. Výstava architektury je skvělou příležitostí představit reálnou budovu, kterou ve skutečnosti nelze vystavit, ve formě modelů, výkresů a dalších objektů. Jako architektka cítím, že nezbytnou součástí naší profese je využívat „prostor“ k vyjádření našich myšlenek.“

V Arsenale vystavuje například Matthias Schuler z firmy Transsolar, který ve spolupráci s architektem Tetsuo Kondem navrhl oblak. Jedná se o instalaci, která člověka nutí číst a vnímat prostor novým způsobem. Maličkost změní celé prostředí. Instalace dobře ilustruje nestálost prostoru.

Smiljan Radic a Marcela Correaová vystavují obrovský balvan, v němž je vytesán prostor pro jednu osobu. Objekt byl vytvořen po nedávném zemětřesení v Chile a je navržen jako prototyp idealistického společenského prostoru budoucnosti, v němž každý najde své útočiště.

V Giardini skupina „raumlaborberlin“ navrhla dočasný prostor jako průhlednou nafukovací halu. Jejich dynamický projekt se může měnit v závislosti na různých okolnostech. Kromě funkce exponátu bude tento objekt sloužit jako přednášková hala a kavárna, kde lidé budou moci zažít koexistenci surrealistického architektonického místa a místa pro každodenní činnosti.

Letošní ročník bienále je obohacen novým projektem, určeným především mladým lidem. S projektem Destinace Biennale di Venezia Univerzity se potkávají v architektuře se la Biennale obrací na vysoké školy a jiné vzdělávací instituce a nabízí jim návštěvu výstavy. Výhodou je, že studenti, kteří bienále navštíví, mohou své zkušenosti a poznatky z výstavy přeměnit v hodnotné univerzitní kredity.

„Zrodilo se nové bienále,“ říká Paolo Baratta, „výstava, na níž jsou účastníky zahraniční pavilony a návštěvníky různé univerzity. Představuje nové spojenectví ve jménu architektury a souvisejících disciplín a zároveň obnovený impulz vidět bienále architektury jako mezinárodní poutní místo pro učitele i studenty.“

Dalším zpestřením letošního bienále jsou tzv. Architektonické soboty. Společnost la Biennale vyzvala ředitele uplynulých ročníků, aby v rámci výstav uspořádali jednodenní semináře. Soboty věnované architektuře zahrnují řadu akcí, na nichž budou diskutovat ředitelé minulých ročníků a vybraní řečníci - architekti, designéři a kurátoři - na daná témata před posluchači z řad studentů, odborníků a návštěvníků. Poslední sobotu, 20. listopadu, celou výstavu uzavírá ředitelka letošního bienále Kazuyo Sejima.

Inaugurace a udělování cen na 12. mezinárodní výstavě proběhlo v sobotu 28. srpna v Giardini. Byl udělen Zlatý lev za celoživotní přínos holandskému architektovi Remu Koolhaasovi a Zlatý lev in memoriam japonskému architektovi Kazuo Shinoharovi. Zlatého lva za nejlepší národní účast na 12. mezinárodní výstavě získalo Bahrajnské království, Zlatého lva za nejlepší projekt výstavy Lidé se potkávají v architektuře obdržel japonský ateliér junya.ishigami+associates  a Stříbrného lva za nejslibnějšího mladého účastníka výstavy Lidé se potkávají v architektuře získali OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Bas Princen.

 

Zdroj:  Happy Materials, s.r.o.


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.