KÄHRS - kolekce Chevron, dub Chevron Dark Brown
Návrat k tradicím, klasickým vzorům a poctivé řemeslné práci je patrný u mnoha nově představovaných ...
SOLO – jednorázový gril
Vůně grilovaných pochoutek se během teplých podvečerů line z mnoha zahrad. Pokud také patříte mezi ...
Kratochvíl parket profi - laminátová podlaha 1FLOOR, kolekce ORIGINAL, dekor Grado
Laminátové podlahy jsou stálicí na trhu. Přestože jim již řadu let z hlediska užitných vlastností a ...

Konec zimního stadionu za Lužánkami

26. 11. 2008

Kdysi slavný hokejový stadion za Lužánkami od dnešního dne pomalu mizí z očí. Zdevastovaný areál, který Brňané považují za ostudu Jihomoravského kraje, ustoupí novému mobilnímu kluzišti. Osud vrcholového hokeje v této lokalitě je nadobro zpečetěn.

Zimní stadion za Lužánkami - poslední dny slavného stadiónu

Originální velikost  Zimní stadion za Lužánkami - poslední dny slavného stadiónu

Foto: Aleš Sirný

Zimní stadion za Lužánkami - nehezký pohled na chátrající arénu brzy zmizí Zimní stadion za Lužánkami - zdevastovaný interiér Zimní stadion za Lužánkami - zdevastovaný interiér Zimní stadion za Lužánkami - zdevastovaný interiér Zimní stadion za Lužánkami - zdevastovaný interiér Zimní stadion za Lužánkami - zdevastovaný interiér Zimní stadion za Lužánkami - jak se ocitl trabant na střídačce nikdo neví Zimní stadion za Lužánkami - areál se stal útočištěm vandalů a bezdomovců Projekt Ponava - nová podoba sportovního centra Brna neměla dlouhého trvání Projekt Ponava - nová podoba sportovního centra Brna neměla dlouhého trvání Zimní stadion za Lužánkami - poslední dny slavného stadiónu

 

Padesát let starý zimní stadion patřil mezi nejmodernější sportovní stavby, ale po pádu komunismu přešel do soukromého vlastnictví, což způsobilo postupné chátrání. V roce 2000 byl stadion definitivně uzavřen a ponechán osudu, do jeho prostor se začali přesouvat bezdomovci.

Po dlouholetém jednání a plánování různých projektů nakonec brněnská radnice rozhodla svatostánek hokeje srovnat se zemí. Město za demolici zaplatí 56 milionů korun, cena zahrnuje i stavbu mobilního kluziště, které má podle primátora Romana Onderky vychovat nové naděje brněnského hokeje.

Na demolici se bude podílet zhruba šedesát dělníků. Nejprve je nutné uklidit nepořádek, včetně trabantu zapíchnutého na střídačce. Poté přijde na řadu ocelová střecha a nakonec torzo stadionu. Prázdná plocha by měla být připravena do devadesáti dní, neboť už v únoru 2009 chce město otevřít nové kluziště.

Primátor Onderka s kladivem
„Slavnostního“ konce stadionu za Lužánkami se zúčastnil i primátor Roman Onderka (ČSSD). Nechal se vyfotit s kladivem v ruce a rovnou oznámil budoucí polohu nového zimního stadionu. Západní část Brna je velmi rychle rozvíjející se lokalitou, v části Bohunice vzniká univerzitní kampus s přiléhajícím obchodním centrem a Moravským zemským archivem. Právě proto chce Onderka stadion orientovat na pomezí Bohunic a Starého Lískovce.

Svým oznámením způsobil šok fanouškům. „Brněnský hokej patří za Lužánky,“ heslo, které vyřkne snad každý sportovní nadšenec jihomoravské metropole. Avšak realita je poněkud jiná. Lužánky byly definitivně vyřazeny a Starý Lískovec se dostal do popředí zájmu. Nicméně i v tomto případě jde zatím o pouhá slova. Projekt na výstavbu stadionu za miliardy korun, s kapacitou deseti tisíc lidí, není dosud zpracován. Současně je nezbytné opravit halu Rondo, kam se uchýlil klub Kometa Brno.

Projekt Ponava smeten ze stolu
Ještě před dvěma lety slibovala radnice megalomanský projekt. V prostoru bývalého zimního a fotbalového stadionu za Lužánkami měl vyrůst sportovní komplex se zázemím pro fotbalisty, hokejisty, plavce, cyklisty a další sportovce a zájemce o pohyb. Podle Onderky ale dopravní infrastruktura a parkovací zázemí nevyhovovaly normám a z realizace sešlo.

Zimní stadion byl budován ve dvou etapách podle projektu architektů Bohumila Fialy a Václava Roštlapila. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1947, o rok později praskaly tribuny ve švech. Přátelské utkání proti Američanům přilákalo ohromných 15 000 fanoušků (kapacita byla 12 000 lidí). Později se rozhodlo hrací plochu zastřešit. Úkolu se zhostil Ferdinand Lederer, jehož rukopis můžeme najít i na jedinečné kopuli pavilonu Z na brněnském výstavišti. Montovaná trubková příhradová střecha znamenala v té době mimořádnou inženýrskou konstrukci. Koncepce stadionu připomínala tvar písmene T. Severní ledová plocha sloužila k bruslení veřejnosti, jižní pro lední hokej. Nechyběla ani kavárna s výhledem na hrací plochu.

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

KomTeS Chrudim s.r.o.

Systémy pro monitorování provozu vozového parku, vizualizace nad mapou ...

HAKL Thermo Group, s.r.o.

Elektrické podlahové rohože HAKL Thermo Floor.

STROJTEX a.s.

Mobilní univerzální zahradní udírna s pečící troubou.

FEIN elektronáradie s.r.o.

Dodavatel elektrického nářadí pro profesionální použití v průmyslu a ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.