4stav.cz
[ články ]   [ katalog ]
Svátek má: Oto Středa 26. 4. 2017  00:00:00
Univerzální nášlap Trapac® od HPI-CZ je vhodný pro pálené a betonové tašky, pro rekonstrukce střech i novostavby
I oblast bezpečnosti na střechách se vyvíjí. Novým mezníkem mezi bezpečnostními háky je univerzální ...
Třídílný balkonový set Fieldmann BELLA
Proč kvůli servírování oběda opouštět zahradu, když je venku právě tak krásně!? Stačí si pořídit ...
Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení.
Sanace koupelny je komplexní úkol. Projektant koupelen zde často nachází malé místnosti, nevýhodné ...

Jak vybírat osvětlení do interiéru – 2. díl: Obývací pokoj, ložnice a kuchyně

24. 3. 2017 | Přečteno: 768x

Domácnost není jen útočiště, kde hledáme klid po náročném dni, ale také prostor na nejrůznější aktivity. Vybírejte proto osvětlení pečlivě a s rozmyslem. Poradíme vám na co se při koupi zaměřit, tak aby svítidla ve všech ohledech vyhovovala vašim požadavkům.

Ilustrační foto

Originální velikost  Ilustrační foto

Foto: Jan Prucha

 

Obývací pokoj má lustr jako svoji typickou dominantu

Zde bývá důrazným prvkem právě lustr různých designů. Vzhled a počet ramen se odvíjí nejen od velikosti místnosti, ale i od výšky stropu. Pokud je váš strop vyšší, můžete si dopřát masivnější lustr s prvky extravagance.

Ložnici doladíte správným osvětlením k dokonalosti relaxu 

V ložnici oceníte světlo ne příliš ostré, na dálkové ovládání se zabudovaným stmívačem. V chodbě z ložnice by stropní světlo nemělo být ani příliš slabé, ale ani silné, protože každý větší rozdíl je zbytečnou zátěží pro oči.

Kuchyně s vhodným osvětlením je ráj kuchařů

V kuchyni se nástěnné lampy používají hlavně k důkladnému osvětlení pracovní plochy. Pouze centrální světlo nám totiž takové osvětlení nezajistí. Na osvětlení plochy se často využívají zářivky.

Pokud není jídelní stůl v centru místnosti nebo v samostatném prostoru jídelny, je třeba, aby kromě centrálního osvětlení v místnosti, bylo použito osvětlení i nástěnné, které je umístěno nad stolem v dostatečné výši. Je důležité, aby toto světlo bylo měkké s postupným rozptylem, aby stůl ani příliš neoslňovalo, ale zároveň aby ho neponechávalo ve tmě. Odborníci doporučují nad jídelním stolem kuželovitá stínidla, která světlo přirozeně rozptýlí.

Dětský pokoj - hra s barvami a světýlky

Je specifický tím, že splňuje prostor pro hry, spánek a současně funguje jako studovna. Dalším důležitým faktorem při výběru je pohlaví a věk dítěte. Je pochopitelné, že batole nepotřebuje tolik světla na hraní jako školák nebo student.

Oblíbené barvy vašich dětí můžete promítnout i do svítidel, inspirujte se oblíbenými dětskými postavičkami, zvířátky. Různé tvary a odstíny vám dovolí vyskládat vkusně zařízený dětský prostor.

V dětském pokoji jedno stropní světlo rozhodně nestačí, ale silný a dostatečný zdroj světla určitě nemá chybět. Děti jsou zvyklé hrát si na zemi. Tam, kde je prostor a dost světla složí své hračky. Při výběru stropního světla se představám hranice nekladou a výběr dětských svítidel je široký.

Pokud máte doma školáka, je třeba zajistit dostatečné osvětlení pracovního stolu. Špatně volené osvětlení může dětem zhoršit zrak. Intenzitu světla na pracovním stole nepodceňujte a dětskou stolní lampu vybírejte s rozumem.

Strach dětí ze tmy je přirozený, proto by u postele měly mít možnost rozsvítit si i během noci. Osvětlení na nočním stolku má být tlumené a hlavně uklidňující. Mnoho dětí rádo usíná při rozsvíceném světle. Není třeba vybírat silný zdroj světla, spíše vkusnou lampu doplněnou o slabší LED žárovku. Při výběru světelných zdrojů volte žárovky a zdroje v barvě teplé bílé.

V dalším díle se podíváme na osvětlení v koupelně.

 

Autor:  redakce  


 
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.