Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Ideální pasivní dům pro důchodce

6. 11. 2008

Spotřeba energie v budovách a domech je doposud jen vzácně ústředním předmětem zájmů stavebníků architektů, projektantů i dodavatelů. Jejich provoz je ještě stále pokrýván z neobnovitelných zdrojů, a tudíž není doposud pociťován jako velký problém.

Ideální pasivní dům pro důchodce - pasivní dřevostavba po dokončení

Originální velikost  Ideální pasivní dům pro důchodce - pasivní dřevostavba po dokončení

Zdroj:  AB design studio

Ideální pasivní dům pro důchodce - pasivní dřevostavba po dokončení Ideální pasivní dům pro důchodce - dřevěný skeleton Ideální pasivní dům pro důchodce - dřevěný skeleton Ideální pasivní dům pro důchodce - zateplení fasády Ideální pasivní dům pro důchodce - zateplení fasády Ideální pasivní dům pro důchodce - povrch střechy se sukulentní vegetací Ideální pasivní dům pro důchodce - stavba těsně před dokončením

 

Rodinný dům je situován mimo zastavěnou část obce do tzv. Sluneční ulice, která tvoří ucelenou samostatnou část zástavby podobně řešených domů. Dům je určen na odpočinek v důchodu, proto je navržen jako přízemní. Dispozice je zónovaná na obytnou vytápěnou část, na kterou navazuje na severní straně část nevytápěná, zádveří s úložným prostorem, komora, šatna, dílnička nebo sklad na zahradní náčiní a kola, s manipulačním prostorem přístřešku a na odstavení auta. Toto zázemí, na které se často u rodinných domů zapomíná, je součástí jediného celku i s krytým přístřeškem chráněným před povětrností, kde lze provádět různé praktické činnosti, vyplývající ze života v domě se zahradou, tak aby nebylo nutné dále v zahradě řešit další doplňkové stavby, které narušují harmonii okolí domu s přírodním jezírkem a výhledy do okolí.

Architektonické řešení
Rodinný dům je přízemní, obdélníkového půdorysu, z jihu formovaného úkosem tak, aby se vytvořilo snídaňové zákoutí orientované k východu. Tento detail vyplynul z přirozené potřeby uživatele domu intenzivně prožívat počínající den. Nad tímto místem je zintimněný prostor sníženou střechou přístřešku, nad kterou je jako přirozená součást domu do střechy integrovaný teplovodní kolektor. Obytný prostor je orientován na jižní stranu s výstupem do zahrady na roštovou terasu, která z jihu tvoří předěl mezi terénem a domem.

Přesahy střechy jsou hlavním nosným motem domu a patří přirozeně k ozeleněné střeše. I když módní trendy míří k čistým tvarům bez přesahů, jsou v našem klimatickém prostředí významné především proto, že respektují extremitu našeho prostředí a významně snižují opotřebení vnějšího pláště. Výraznější přesah na jižní straně má také funkci protisluneční clony v letním období a částečně i ochrany proti dešti před výstupem z domu.

Konstrukční řešení
Stavba je založena nad terénem na pilotkách. Přechod na terén z jihu a západu tvoří pochozí terasa z dubových latí, ze severu ocelová mřížka. Nikde tak nehrozí ohrožení stavby dotykem se zemí a dům přesto nepůsobí vyvýšeně. Není třeba řešit hydroizolace, protiradonová opatření a tepelné izolace základů nenasákavými polystyreny s velkou ekologickou stopou. Přírodní charakter stavby má posílit použití rostlých nehraněných sloupů konstrukce a v interiéru domu zase nepálených cihel na příčky s použití hliněných omítek, které vytvářejí příznivé vnitřní bioklima. Hlavní konstrukční materiál je lehký trámový a fošinkový skelet uzavřený OSB deskami a vyplněný izolací z celulózy - recyklovaného papíru, s vnitřní jílovou omítkou tloušťky 40 mm. Střecha je řešena s mírným sklonem a difuzně otevřenou skladbou s provětrávaným prostorem na celou výšku nosných prvků. Povrch střechy je navržen s ozeleněnou bezúdržbovou vegetací.

Základní údaje o stavbě
Místo:
Sluneční ulice, Hradčany u Tišnova
Autor projektu: Akad. arch. Aleš Brotánek, MgA. Jan Brotánek, Ing. arch. Jan Praisler
Realizace: 2006-2007
Dodavatel: RIGI stavební firma

Zpracováno na základě podkladů Akad. arch Aleše Brotánka

 

Autor:  Petr Zázvorka  

Zdroj:  časopis Stavebnictví


 

[ reklama ]

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.