Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Fotbalový stadion za Lužánkami: Od modernizace k likvidaci

11. 2. 2009

Kdysi sportovní centrum města Brna zeje prázdnotou. Fotbalový a hokejový stadion za Lužánkami již pěknou řádku let nehostily žádné sportovní utkání a postupným chátráním se jejich vzhled zařadil do kategorie negativních ikon jihomoravské metropole.

Fotbalový stadion za Lužánkami - celkový pohled na hřiště

Originální velikost  Fotbalový stadion za Lužánkami - celkový pohled na hřiště

Zdroj:  Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o.

Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled na tribuny Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled na hřiště Fotbalový stadion za Lužánkami - celkový pohled na hřiště Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled na stadion Fotbalový stadion za Lužánkami - letecký pohled na stadion Fotbalový stadion za Lužánkami - interiér vstupní haly Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled z jihu Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled od západu Fotbalový stadion za Lužánkami - salónky VIP Fotbalový stadion za Lužánkami - interiér zlatého VIP salonku Fotbalový stadion za Lužánkami - interiér zlatého VIP salonku Fotbalový stadion za Lužánkami - VIP zóna Fotbalový stadion za Lužánkami - vstup hráčů na hřiště Fotbalový stadion za Lužánkami - vstup hráčů na hřiště Fotbalový stadion za Lužánkami - vstup VIP z garáží Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled z tréninkového hřiště Fotbalový stadion za Lužánkami - pohled ze severovýchodu

 

Zimní stadion už zmizel, s důstojnou náhradou se však nepočítá. Vlastně počítá, ale pouze z „dlouhodobého“ hlediska. Hokejoví fanoušci smutní, zatímco fotbaloví mohou s opatrností jásat. Město počítá s modernizací fotbalového stadionu, resp. zbouráním starého a postavením nového. Zakázku na zpracování nového domova 1. FC Brno obdržela brněnská architektonická kancelář Hrůša & spol., na projektu společně pracovali architekti Petr Hrůša a Vít Zenkl.

„Snažili jsme se o čistotu, nemělo by to být nic okázalého, bude to přesný ovál,“
popisoval Hrůša vnější tvar stadionu. Nosné konstrukce tribun jsou řešeny jako prefabrikovaný železobetonový skelet. Architekti museli počítat se ztíženými podmínkami podloží. Kvůli velkým vrstvám navážek bude aréna stát na pilotách pod každým sloupem, pod stěnami na baterii pilot s převážkami. Speciální směsí ze zbourané konstrukce původního stadionu a zeminy, například z Dobrovského tunelů, bude stadion do zhruba tří metru zasypán.

Tribuny jsou řešeny ve dvou úrovních nad sebou. Obě úrovně tribun mají přístup do hlediště z horní strany z divácky a esteticky atraktivního i bezpečnostně výhodného ochozu. Architekti mysleli i na možné hrozby výtržnictví, proto tribuny rozdělili na sektory. Vstup hráčů na hřiště je navíc koncipován skrz výsuvný tunel, což je další bezpečnostní opatření. Výsuvný tunel bude průsvitný, z odolného materiálu. Díky této novince, uvedené o několik týdnů později, se tribuny rozšířily o několik řad směrem k trávníku. „Kapacita hlediště je mírně přes 30 000 diváků, všechna místa jsou k sezení,“ pokračoval Hrůša.

Stadion má tři podzemní podlaží, která se nacházejí pod spodní tribunou. „Je zde k dispozici 750 parkovacích míst pro osobní vozy a také šatny a nezbytné zázemí, včetně obchodu s reklamními předměty klubu a sportovním vybavením,“ uvedl Hrůša detaily, na které se fanoušci mohou kromě fotbalu těšit.

V pátém nadzemním podlaží se naopak budou nacházet kanceláře klubu a připraveny jsou prostory pro posilovny, fitstudio, masáže atd. Opomenuty nesmí být ani prostory pro VIP hosty a pronajímatelné Skyboxy na hlavní tribuně určené pouze pro speciální hosty. Mimo živé sledování zápasu mohou prominenti vystoupat o trochu výš do interiéru s krbem a příslušným zázemím včetně obrazovek pro sledování zápasu.

Architekti přišli i se zajímavým nápadem. Pokud finance vystačí, chtějí zřídit celu a policejní služebnu. V případě, že dojde k vyostřené situaci mezi klubovými fanoušky, může je policie posílat rovnou na místě do cely předběžného zadržení.

Stavbou stadionu nevznikne pouze místo pro kopanou, Brnu se otevřou dveře pro kulturní akce, zejména koncerty velký hvězd, které se soustřeďují především na Prahu, neboť má pro jejich pořádání dostatečné zázemí.

V otázce, kolik peněz bude stadion nakonec stát, zatím není jasno. Původně se uváděla částka 1,9 miliardy korun, ale po dokončení projektové fáze vyšel součet na 2,4 miliardy. Překvapeni byli nejen architekti, ale zejména Magistrát města Brna. Následovaly usilovné diskuze o navýšení rozpočtu nebo škrtech. Nakonec došlo na druhou variantu, střecha projde nepatrnou změnou. Na dodavatele střechy, německé společnosti Pfeipfer, bylo zatlačeno a pod hrozbou hledání jiného dodavatele zlevnila o 200 milionů. Namísto prodražení o půl miliardy tak stoupne cena o 300 milionů, tedy na 2,2 miliardy.

Stadion je navržen tak, aby splnil všechna kritéria kategorie Elite podle požadavků FIFA pro mezinárodní fotbalová utkání.

A jak to vypadá s realizací? Schválený rozpočet města Brna na rok 2009 s financováním stadionu nepočítá. Zahájení stavby bylo plánováno na letošní jaro, následně byl termín posunut na podzim. Podle náměstka brněnského primátora Daniela Rychnovského však výstavba začne nejdříve příští rok, první zápas by měl stadion hostit v roce 2012.

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  

Zdroj:  Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o.


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.