Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

EUROVIA CS: Není video s údajnými vadami mostů jen další vymyšlený pokus ŘSD?

9. 5. 2012

EUROVIA CS odmítá nejnovější informace Ředitelství silnic a dálnic poskytnuté Českému rozhlasu – Radiožurnálu o korozním stavu mostů a údajně vyšších nákladech na jejich výstavbu při využití patinující oceli. EUROVIA CS je připravena co nejdříve vyzvat ŘSD, aby oficiálně poskytlo kopie všech podkladů dokládajících dnes uveřejněná tvrzení. Na jejich základě se může dodavatel stavby i projektant k údajným vadám mostů vyjádřit.

Ilustrační obrázek

Originální velikost  Ilustrační obrázek

Foto: Jelaga

 

I přesto podle vyjádření projektanta mostů Prof. Ing. Jiřího Stráského, DSc., které si společnost EUROVIA CS k dnešním informacím Radiožurnálu vyžádala, není řada skutečností uváděných Ředitelstvím silnic a dálnic pravdivá.  


1. Podle projektanta mostů není pravdou, že firma Stráský, Hustý a partneři (SHP) prováděla záruční prohlídky mostů. Tyto prohlídky si ŘSD objednalo u renomované ocelářské firmy Ing. Antonín Pechal, Csc., Projektové a inženýrské služby. Prohlídky byly prováděny každý rok, poslední proběhla na podzim 2011. Závěrečné zprávy o těchto prohlídkách jsou archivovány u ŘSD.
 
2. Kontrolu kvality povrchu mostů, včetně popisovaného mostu přes Odru, prováděl Státní výzkumný ústav ochrany materiálu (SVUOM). Tento odborný dohled neshledal žádné anomálie v chování patinující oceli. Případné fleky na konstrukci jsou zapříčiněny mastnotou nebo jsou znečištěny betonovým mlékem. V těchto místech se ochranný korozní povrch tvoří pomaleji. V žádném případě tak není pravdou, že ocelová konstrukce mostu přes Odru nekontrolovatelně koroduje.
 
3. Patinující ocel si vybralo Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD si od dodavatelů nechalo původně ocenit dvě varianty ocelové konstrukce: patinující ocel a klasickou ocel opatřenou nátěrem. Jedním z důvodů rozhodnutí pro patinující ocel byla pořizovací cena.  Patinující ocel byla v době výstavby levnější, a to bez ohledu na další náklady související s opakovanými nátěry klasické oceli. Cenu dodávky ve výsledku určoval zhotovitel a ne projektant.
 
Společnost EUROVIA CS dále podotýká, že ani rozhlasová stanice Radiožurnál, ani Ředitelství silnic a dálnic doposud neposkytly k vyjádření videozáznam, na kterém mají být údajné vady mostů zdokumentované a o který se vyjádření opírají. Teprve až ŘSD či Radiožurnál poskytnou údajný videozáznam společnosti EUROVIA CS, bude možné zodpovědně posoudit, zda se jedná o reálné video dokumentující skutečný stav, anebo o hraný film. Obavy z manipulace fakty jsou více než důvodné: podobným způsobem již v minulých měsících ŘSD „objevilo“ pneumatiky v zemině v blízkosti násypu dálničního tělesa; skutečnost však byla zcela jiná.
 
Je evidentní, že ŘSD i nadále pokračuje v nepoctivém jednání, jehož cílem není skutečné řešení problému se zvlněním dálnice D47, ale pouze snaha již tak ostrý spor dále vyhrotit. ŘSD pokračuje v praxi, kdy své údajné reklamace nejprve poskytuje médiím namísto těm, u kterých je má dle smlouvy, zákona i mezinárodních pravidel uplatnit. ŘSD si zjevně dle aktuálních kroků není ve své argumentaci nijak jisté, a proto spoléhá na malou odbornost novinářů, které pro svoji kampaň zneužívá. Český rozhlas - Radiožurnál, který jako první přinesl informaci o rezavějících mostech, je navíc veřejnoprávní médium, které se ze zákona nesmí do podobných kampaní zapojovat.
 
 

Zdroj:  redakce


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.