Univerzální nášlap Trapac® od HPI-CZ je vhodný pro pálené a betonové tašky, pro rekonstrukce střech i novostavby
I oblast bezpečnosti na střechách se vyvíjí. Novým mezníkem mezi bezpečnostními háky je univerzální ...
Třídílný balkonový set Fieldmann BELLA
Proč kvůli servírování oběda opouštět zahradu, když je venku právě tak krásně!? Stačí si pořídit ...
Výchozí situace: Funkčně zařízení koupelna, která má z dnešního pohledu ještě velký potenciál pro zlepšení.
Sanace koupelny je komplexní úkol. Projektant koupelen zde často nachází malé místnosti, nevýhodné ...

Domov nejen pro olympijskou medaili

18. 6. 2012 | Přečteno: 1671x

Na okraji obce Vratislavice nad Nisou stojí další dům značky Vesper Homes, realizovaný podle návrhu architektonického ateliéru Labor 13 konstrukčním systémem VF CLT, založeném na dřevěné rámové konstrukci a sádrovláknitých deskách FERMACELL. Tento dům je naplněním vize mladého manželského páru Evy a Jiřího Magálových, která jako u všech staveb této značky spojuje moderní architekturu dřevostaveb s dispozičním řešením podle potřeb obyvatelů domu.

Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových

Originální velikost  Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových

Zdroj:  fermacell

Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových Dřevostavba manželského páru Evy a Jiřího Magálových

 

Český reprezentant v běhu na lyžích Jiří Magál (na olympiádě ve Vancouveru byl členem bronzové štafety na 4x10 km) je profesionální sportovec a pro svůj trénink potřebuje velké množství sportovního vybavení. Architekti z pražského ateliéru Labor 13 s tím však při navrhování domu počítali. Nejvýraznějším prvkem celé stavby je vnější oddělení obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou, kde střecha tvoří zároveň terasu pro místnost v podkroví. Konstrukční systém umožňuje velkou variabilitu v umístění masivního dřevěných desek, které byly pohledově použity převážně v podkroví. Dřevostavby Vesper Homes se také vyznačují velmi krátkým časem výstavby, který je dosahován vysokou mírou prefabrikace a eliminací mokrých procesů. Proto byl do podlah použit suchý systém FERMACELL pro podlahové topení. 

Proč se Magálovi rozhodli pro dřevostavbu? „Poprvé jsem se začal významně přemýšlet o dřevostavbě po návštěvě stavebního veletrhu. Do té doby jsem byl zastáncem pouze zděné stavby a jen jsem přemýšlel nad volbou materiálu. Můj názor se ovšem změnil poté, co jsem absolvoval prohlídku vzorového domu jedné z mnoha firem. Zjistil jsem, jak jsou tyto domy prostorné oproti jejich zděným protějškům a to nejen s ohledem na zastavěnou plochu.“, říká Jiří Magál.
 
Co bylo na tomto domě zásadní pro Vesper Frames? Ing. Michal Šopík: „Magálovi si nás vybrali, protože chtěli dům podle svých představ. Proto jsme se skutečně nechali vést směrem, který společně s architekty určovali a neomezovali jsme jejich vize současnými technickými možnostmi. Tím vzniklo zajímavé prostředí pro neotřelá konstrukční řešení, které tak baví naše projektanty. Za což bych chtěl všem zúčastněným stranám poděkovat, protože jsme se zase mohli posunout kupředu.“
 
Základní údaje:
Architektonický návrh: Labor 13
Projekce, výroba, montáž: Vesper Frames s.r.o.
 
RD:
hrubá podlažní plocha 180,5 m2    
zastavěná plocha 125,8 m2 
obestavěný prostor  812,5 m3
půdorysný rozměr objektu RD cca 11,3 x 10,9 m (tvar L)
počet bytových jednotek 1
tvar střechy sedlová s plechovou střešní krytinou
 
 
Konstrukční řešení 
Obvodová stěna - rodinný dům 1. NP (část s kontaktní fasádou)
Strukturní omítka 7 mm
Exteriérová izolace - polystyren 150 mm
FERMACELL 12,5 mm
Nosný rám s izolací 120 mm
Parozábrana
FERMACELL  12,5 mm
Sádrokartonová deska 12,5 mm
Nátěr                                       
Tloušťka celkem ~ 314 mm
 
Obvodová stěna - rodinný dům 1. NP (část s odvětrávanou fasádou)
Palubkový obklad  19 mm
Provětrávaná mezera (rošt) 40 mm
Minerální izolace 120 mm
FERMACELL  12,5 mm
Nosný rám s izolací 120 mm
Parozábrana
FERMACELL 12,5 mm
Sádrokartonová deska 12,5 mm
Nátěr                                       
Tloušťka celkem ~ 336 mm
 
Střecha nad dvoupodlažní částí objektu je navržena jako sedlová se sklonem 38°. Střecha nad jednopodlažní částí objektu je plochá s tepelnou izolací z EPS, krytého fóliovou hydroizolací přitíženou kačírkem. Do šikmé střechy je nad schodišťovým prostorem osazeno typové střešní okno. Na střeše jsou dále umístěny solární panely zajišťující ohřev TV, odkouření plynového kotle, odvětrání kanalizace a sněhové zábrany. 
 
Střešní konstrukce 
Titanzinková střešní krytina
Celoplošné pobití 25 mm
Kontralať 30 mm
Difúzní fólie
Izolovaný střešní panel 240 mm
Parozábrana
Kontralať 30 mm
Novatop 24 mm        
tloušťka celkem ~349 mm
 
Objekt RD je typem fasády rozlišen na dvě hmoty. Fasáda dvoupodlažní části objektu se sedlovou střechou je tvořena kontaktním zateplovacím pláštěm s tenkovrstvou šedou omítkou. Fasáda jednopodlažní části objektu je navržena jako provětrávaná s dřevěným svislým obkladem z modřínového dřeva v přírodní barevnosti. Na soklu domu je navrženo kontaktní zateplení s tenkovrstvou probarvenou omítkou. Garáž je zateplena kontaktním zateplovacím pláštěm s tenkovrstvou šedou omítkou. 
 
Příčky 
Vnitřní nosná stěna-rodinný dům
Sádrokartonová deska 12,5 mm
FERMACELL 12,5 mm
Nosný rám 120 mm
FERMACELL 12,5 mm
Sádrokartonová deska 12,5 mm
Tloušťka celkem ~ 170 mm
 
Podlahy 
V objektu je navržena typová skladba podlahového vytápění.  Podlaha v garáži je tvořena strojově hlazenou betonovou mazaninou se vsypem vyztuženou KARI sítí. 
 
Podlahy přízemí
Pochůzí podlaha 10 mm
Kročejová izolace 5 mm
Podlahový dílec FERMACELL HP 22 25 mm
Polystyren EPS 20 150 mm
Vyrovnávací podsyp Fermacell 20 mm
Hydroizolace                                                      
Tloušťka celkem ~210 mm
 
Podlahy podkroví
Pochůzí podlaha 10 mm
Podlahový dílec FERMACELL HP 22 25 mm
Hobra 60 mm
Stropní panel (minerální izolace 120 mm) 240 mm
Latě 30 mm
2 x sádrokarton 25 mm
Tloušťka celkem 390 mm
 
Objekt bude vytápěn plynovým kondenzačním kotlem Brötje a teplovodní podlahovou otopnou soustavou, v koupelnách budou osazeny topné žebříky.  Větrání objektu je přirozené a bude zajištěno infiltrací a pravidelným větráním výplněmi otvorů. Množství větracího vzduchu pro jednotlivé dotčené prostory splňuje předepsané hygienické limity.
 
 

Zdroj:  fermacell


 
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.