GRENA - Grenagloss vysoký lesk - kuchyň bílá
Účelná, prakticky uspořádaná a funkční. Nejen takové jsou ale požadavky na dnešní podobu kuchyně – ...
Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...

Diamant vltavské čtvrti

29. 12. 2008

V historické městské části Karlín, v těsné blízkosti řeky představuje polyfunkční stavba River Diamond jedinečnou příležitost pro vytvoření současného modelu pražského nábřežního rezidenčního bloku.

River Diamond - jižní fasáda s hlavním vstupem do budovy od Rohanského nábřeží

Originální velikost  River Diamond - jižní fasáda s hlavním vstupem do budovy od Rohanského nábřeží

Foto: Filip Šlapal

River Diamond - jižní fasáda s hlavním vstupem do budovy od Rohanského nábřeží River Diamond - křídla bloku směřují k Vltavě River Diamond - pohled směrem od vrchu Vítkova River Diamond - pohled z holešovického břehu Vltavy

 

Urbanizmus lokality
Urbanistický koncept polyfunkční stavby nazvané River Diamond vychází z celkového řešení územního plánu Karlína a zejména skupiny budov River City, se kterou bezprostředně sousedí. Budova má charakter městského bloku tvořícího areál ve tvaru písmene U, který je otevřen severním směrem k řece Vltavě. Severní fasády a horní ustupující podlaží budovy s velkými zasklenými plochami nabízejí pohledy na řeku a Severní město. Vyšší podlaží jižního křídla budovy jsou vystavena slunci s výhledy na zeleň vrchu Vítkova.

Urbanistický záměr a stávající územní rozhodnutí přesně definují půdorysný tvar a maximální výšku atiky i ustoupeného podlaží. Horní podlaží a severní část budovy jsou výrazně modelovány tak, aby ve vyšších podlažích vznikly terasy se zelení. Dva hlavní vstupy do budovy pro pěší jsou přístupné přímo z pěší zóny, která je napojena na parky v okolí s přímým přístupem k řece, která je považována za atraktivní prvek v bezprostřední blízkosti areálu.

Architektonické řešení
River Diamond je rezidenční palác, který spolu se sousedícími monumenty administrativních budov, ministerstev či velkých hotelů dotváří tuto část vltavského nábřeží. Jižní křídlo podél Rohanského nábřeží má jednoduchou hmotu ve tvaru kvádru, která naznačuje příbuznost s vedlejšími budovami komplexu River City.

Obě boční křídla budovy jsou připojena k ose - k jižnímu křídlu. Boční křídla jsou tvarově bohatší než jižní křídlo, fasáda je zde tvarově dělena jak vertikálně, tak i horizontálně. Základní vertikální dělení je naznačeno ustoupením nejvyšších tří podlaží a obkladem z odlišného materiálu. Zelená střecha budovy je obytná.

Funkční řešení areálu
Koncepce členění jednotlivých podlaží budovy vychází z urbanistických studií lokality a architektonického řešení polyfunkční budovy, které odpovídá požadavkům investora na exkluzivní bezpečné bydlení v klidové zóně metropole. Budova má osm nadzemních a dvě podzemní podlaží, s bytovými i komerčními prostorami a nezbytným technickým zázemím.

Různé komerční plochy umístěné v parteru budovy na vnějším obvodu bloku jsou přístupné z pěší zóny na východní, západní a severní straně budovy. Součástí této pěší zóny jsou sadové úpravy, které vycházejí z celkového konceptu sadových úprav areálu River City.

Výškový rozdíl mezi Rohanským nábřežím a pěší zónou areálu (2,1 m) je překonán schodišti po obou stranách budovy, která jsou umístěna těsně u Rohanského nábřeží. Na východní straně je vedle schodiště zbudována rampa umožňující bezbariérový přístup. Rampa slouží i jako nouzový vjezd pro zásahová vozidla.

Zahradní dvůr je od okolní pěší zóny oddělen velkou vodní plochou na otevřené severní straně. Zahrada je rozdělena na zónu soukromých zahrádek u bytů a veřejné prostranství se vzrostlou zelení. Tato část je navržena v jednoduchém japonském stylu s kombinací vodních ploch, barevné drti, balvanů, umělých zatravněných kopců, keřů a stromů.
Hlavní přístup do garáží v suterénech budovy je řešen podzemním tunelem, který je společnou investicí majitelů River City. Zásobování komerčních ploch je navrženo jednak samostatným vjezdem z Rohanského nábřeží, jednak napojením na podzemní tunel. Nákladní výtah a samostatné schodiště do přízemí jsou umístěny na západní straně suterénu u tunelu.

Materiálové řešení
K vnitřním vyzdívkám skeletu budovy byly použity cihly Porotherm. Výplně vnějších otvorů tvoří Eurookna, vyrobená ze dřeva Meranti (označení odolných dřevin z rodu Shorea, pocházejících z jihovýchodní Asie) a hliníkové výkladce. Obvodový plášť budovy je bohatě materiálově a hmotově členěn. Materiálově jde o obklady z božanovského pískovce, kontaktního zateplovacího systému, předzvětralého měděného plechu, laminátových desek (Max desky) a titanzinku.

Ocenění budovy
Stavba byla nominována do finálového výběru soutěže Stavba roku 2007 a byla jí udělena cena Best Residential Developement za rok 2007, která je udělována časopisem Construction and Investment Journal.

Základní údaje o stavbě

Autoři návrhu: Šafer Hájek Architekti s.r.o.: Ing. arch. Oldřich Hájek, Ing. arch. Laco Fescu, Ing. arch. Tomáš Pavlík, Ing. arch. Olga Rosová, Ing. arch. Petra Čížková, Ing. arch. Jaroslav Šafer
Investor: Riverbank Development, s. r. o.
Zhotovitel: Metrostav, a.s., Divize 9
Doba výstavby: 12/2004-02/2007

 

Autor:  Petr Zázvorka  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

Pilkington Czech spol. s r.o.

Výroba okenních dvouskel, skel pro fasádní systémy a protipožárních skel.

SUN SYSTEM s.r.o.

Výroba, montáž a prodej stínicí techniky, roletových systémů, garážových a ...

BTICINO zastoupení pro ČR a SR

Výroba a prodej svítidel a elektromateriálů.

NESSY, spol. s r.o.

Nabídka vstupenkových a turniketových systémů pro bazény, lyžařské vleky, ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.