Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

David Vávra: Rovné přímky paneláků mně uklidňují

23. 12. 2008

Architekt David Vávra stál u zrodu ojedinělého popularizačního projektu o české moderní architektuře. Dokumentární cyklus Šumná města dokázal téměř nemožné – dostat na televizní obrazovku zasvěcený pořad o architektuře dvacátého století, který je navíc zábavný, ale hlavně představuje architekturu pro širší veřejnost doposud neznámou – totiž architekturu nepražskou.

Architekt David Vávra v interiéru kostela Českomoravské církve evangelické v Modřanech

Originální velikost  Architekt David Vávra v interiéru kostela Českomoravské církve evangelické v Modřanech

Foto: Tomáš Malý

 

 „Bohužel nám v tomto ohledu chybí na televizní obrazovce konkurence,“ posteskne si Vávra. „Architektura se podílí na vývoji našeho životního prostředí bezprecedentním způsobem. Přitom se jí, kromě odborných časopisů, média moc nevěnují. Sám bych byl velice šťastný, kdyby vznikl pořad mapující současnou českou architekturu jedenadvacátého století.“

Víc než deset let představujete architekturu měst v celé České republice prostřednictvím televizního pořadu Šumná města. Vzhledem k tomu, že architektura a její dějiny nejsou častým námětem, se dá mluvit o vyplnění pověstné díry v nabídce televizních dokumentů.
Je smutné, že ta díra vůbec existuje.

Ale díky vám a vašim kolegům už ne.
Dobře, tak jinak. Náš pořad možná zaplnil jednu díru, ovšem sama ta díra se nachází v jednom velkém vakuu neexistujících televizních pořadů o architektuře obecně. Žádný jiný výraznější pořad o architektuře není, a to je smutné.

Proč jste si vybrali právě dvacáté století?
Původně to měl být jeden díl, který napsal Radovan Lipus a měl být o ochraně ostravské architektury se zaměřením na industriální objekty. Chtěl trochu nabourat obecné povědomí, že moderní a hlavně industriální architektura není památkou. Pak se z toho stal, vlastně náhodou, poněkud dlouhodobější projekt.

V souvislosti se Šumnými městy mě napadá otázka, zdali by města, která nemají tak vyhraněný a historicky podložený genius loci, jako třeba Řím, Paříž nebo Praha, neměla vsadit na odvážnou moderní architekturu a stát se tak atraktivnějšími.
To se takhle nedá říct. Podstatná je kontinuita vývoje daného města, ať už je velké nebo malé. Pokud města nemají v tomto smyslu na co navazovat, pak je to skvělé, protože poskytují spoustu možností. Ale nelze si říct: tak a teď budeme stavět výrazné moderní domy, aby město získalo svou tvář.

Setkal jsem se třeba s ohlasy brněnských architektů, že jim ve městě chybí odvážná moderní stavba, která by nabourala fádnost brněnské zástavby.
Nazvat Brno fádním městem je víc než troufalé. Brno je rovnoměrná zástavba kobercem, ale v tom je jeho krása. Má v sobě ohromný klid, vůči němuž se nemá smysl vyhraňovat nějakou konfliktní stavbou a určitě ne za každou cenu. Koneckonců právě tohle prostředí dalo v Brně vzniknout fantastickým stavbám funkcionalismu a neofunkcionalismu. A v současnosti je v Brně výborná mladší generace architektů, která má narozdíl od Prahy daleko větší prostor pro uplatnění. Genius loci Brna je v jednoduchosti a v jakémsi nepředvádění se.

Přesto se mně zdá Evropa obecně trochu konzervativní vůči moderní architektuře.
Někde určitě. Pokud zůstaneme v Praze, tak podle mě, panoráma hlavního města rozhodně není hotové. Na Hradčanech chybí stavba jedenadvacátého století. A takovou zlomovou stavbou ještě nebude, jinak velice odvážná a inspirativní, Kaplického Národní knihovna. To by musela vyrůst na třetím nádvoří. Ale vůbec diskuze o umístění podobné stavby na takové místo je v očích drtivé většiny lidí nemravná a já o ní v podstatě nesmím ani přemýšlet. A to mně vadí. Chci přemýšlet o umístění moderní a odvážné stavby na třetím nádvoří, chci si to představovat a diskutovat o tom.

Když se na město podíváme z druhé strany, jak se vyrovnat s ohromným počtem paneláků a velkých sídlišť?
To je architektura totalitního diktátu. Určil se materiál a technologie a architekti si s tím museli poradit. Nicméně po pádu totalitního režimu, celkem přirozeně, nastal totální obrat od této uniformity, vedoucí až k opravdu zběsilým realizacím. Mně v současnosti rovné přímky paneláků uklidňují, pokud si tedy zachovají svůj purismus. Někde se totiž snaží sídliště humanizovat a dělat je zajímavými použitím třeba dřevěných vchodů, nadstavbou ateliérových bytů a tak dále a pak to vypadá většinou odporně. Každopádně jsou sídliště pro architekty příležitostí, protože bolševici v nich většinou nechali poměrně hodně volného místa.

Přesto se obytná i komerční zástavba přesouvá ještě o kus dál, z panelákového předměstí za město do satelitních vesniček.
To nás bude jednou mrzet. Myslím strašlivou urbanizaci nových malých sídlišť unifikovaných rodinných domků. A není to ani problém architektury, i když katalogové domky časem asi přestanou lidem vyhovovat. V satelitech není vůbec žádná stopa přirozené hierarchie, kterou obvykle tvoří náměstí, hlavní ulice a především vybavenost. Všimněte si, že přes den je tam úplně mrtvo. Nikdo tam žádné služby nenabízí a takhle řešený prostor jim k tomu ani nedává příležitost. Akorát po naprosto stejných ulicích se procházejí osamocené matky s kočárkem. A tenhle způsob urbanizmu, pokud o nějakém lze mluvit, bude lidem vadit ještě víc než bydlení v katalogovém domku. Ten se dá nakonec předělat, ale satelitní městečko už nikdy nepůjde kompletně přestavět do nějakého smysluplnějšího celku. Taková místa jsou zničená na sto let.

 

Autor:  Jan Táborský  


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.