Vizualizace použití pěnobetonu Poroflow
Nerovnosti všude, kam se podíváte, kdežto pravý úhel byste hledali jen těžko. To bývá společným ...
Schüco DCS Touch Display - domovní číslo
Pouhým dotekem lze ovládat také vchodové dveře! Společnost Schüco vybavila dotykovým displejem ...
Rigips Trophy - hlasování na stránkách
Začátkem února odstartovalo hlasování veřejnosti již 9. národního kola soutěže Rigips Trophy, která ...

Čarování se sklem při rekonstrukci domu U Zlatého anděla v Celetné

4. 1. 2009

Rekonstrukce domu U Zlatého anděla si z předávání cen soutěže Stavba roku 2007 v Betlémské kapli neodnesla jedno z pěti prestižních ocenění, ale s dalšími stavbami finálové patnáctky (ať už oceněnými či ne) sdílí to hlavní - je to stavba konstrukčně i architektonicky zajímavá. Proto má v tomto „posoutěžním“ čísle svůj prostor, stejně jako budou mít svůj zasloužený prostor další stavby finálové patnáctky v následujících číslech.

U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla

Originální velikost  U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla

Foto: Aleš Jungmann

U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla U Zlatého anděla - vstupní hala, atypické řešení skleněného zastřešení ze spodního pohledu

 

Rekonstrukce domu U Zlatého anděla v Praze zahrnovala rozsáhlé stavební úpravy památkově chráněné stavby. Součástí prací byla sanace stavebních konstrukcí, rozšíření budovy na úrovni podzemních podlaží a vestavby do dvorů. Stavební práce byly prováděny za stálého dohledu zástupců památkové péče a archeologů, v budově byly zpřístupněny významné archeologické nálezy.

Kromě hlavního smyslu rekonstrukce, kterým bylo upravit dům do standardu odpovídajícímu 21. století a přizpůsobit ho náročné klientele, bylo zároveň cílem projektantů podtrhnout jeho historická specifika a architekturu. Na původní konstrukci se navázalo jak novými detaily i materiálem, tak zejména sklem, kovem, barvou a texturou. Rekonstrukce domu U Zlatého anděla je rehabilitací stavby, místa i funkce. Oživením historie, ale i příspěvkem k slohovým proměnám typickým pro pražskou architekturu.

Stručná historie domu
Na místě dnešního domu v Celetné 29 stálo původně asi pět samostatných středověkých domů. Jejich postupným sjednocováním byla vytvořena stavba na stávajícím půdorysu se dvěma vnitřními dvory. Tato kdysi dvoupodlažní stavba z přelomu 17. a 18. století byla nejprve upravena ve vrcholně barokním slohu a pak o více než sto let později opět rekonstruována v klasicistním slohu. Při dvou posledních velkých úpravách byla dostavěna na úroveň dnešních pěti podlaží.

Historie stavby pokračovala četnými dispozičními úpravami, souvisejícími převážně s požadavky na změnu užívání nebo opravami chátrajícího domu. Souhrnně lze prohlásit, že veškeré úpravy, které proběhly po roce 1950 znamenaly degradaci původních konstrukcí jak po stránce historicko-estetické, ale i konstrukční.

Skleněné zastřešení
Skleněná střecha je konstrukce, tvořená rovinnými příhradovými nosníky, vzájemně propojenými příčnými T profily a ocelovými táhly. Velmi zajímavá je vlastní geometrie zastřešení. Nejedná se totiž o standardní pultovou střechu obdélníkového půdorysu, ale jedna z delších stran tvoří obecnou křivku, jakési „esíčko“. Skla tudíž nejen že nejsou obdélníky, ani kosodélníky, ale jsou to obecné čtyřúhelníky, kde každé sklo je originálem se čtyřmi různými úhly, žádným z nich však pravým.

Další zajímavostí byla přesnost jak ocelové konstrukce, tak jednotlivých skleněných tabulí. Požadovaná tolerance rozměrů izolačního skla jako výrobku musela být vzhledem ke geometrii a z ní vyplývajících omezení ±2 mm. Kdo se pohybuje ve sklářské branži, ví, že takový požadavek je na samé hranici technologických možností současných špičkových výrobních zařízení.

Základní údaje o stavbě
Název stavby: Dům U Zlatého anděla, rekonstrukce
Místo: Praha 1 - Staré Město, Celetná 588/I, č. p. 29
Investor: Celetná 29, s.r.o.
Developer: COPA management, s.r.o.
Architekt: Tichý & Kolářová, s.r.o.
Doba realizace: 05/2005-05/2007
Dodavatel skleněného zastřešení a atypických skleněných prvků: Glass Experts, s.r.o. 

 

Zpracováno na základě textu Ing. arch. Marka Tichého, Ing. Jiřího Černáka

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  

Zdroj:  časopis Stavebnictví  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

TRUMPF Praha spol. s r.o.

Elektrické ruční nářadí.

ROBEX DK, s.r.o.

Centrum řezací techniky.

KH EKO, spol. s r.o.

Montáž a servis čistíren odpadních vod. Čištění odpadních vod různého ...

WAGNER, spol. s r.o.

WAGNER je výrobce, který ovládá trh s technologicky vysokohodnotnými ...

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2016 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.