Svetelnyradce.cz poradí s osvětlením domácnosti, kanceláře i provozovny
Správné osvětlení do interiéru je důležité. Šetří naše oči, je praktickým doplňkem, vytváří atmosféru ...
SOLODOOR - dveře Vertigo
Při výběru dveří dbáme na jejich funkčnost a bezpečnost. V současnosti se díky široké nabídce tvarů a ...
Bazény nové generace ALBISTONE G2
Společnost ALBIXON a.s. představuje produktovou novinku – bazény nové generace ALBISTONE G2. Jde o ...

Čarování se sklem při rekonstrukci domu U Zlatého anděla v Celetné

4. 1. 2009

Rekonstrukce domu U Zlatého anděla si z předávání cen soutěže Stavba roku 2007 v Betlémské kapli neodnesla jedno z pěti prestižních ocenění, ale s dalšími stavbami finálové patnáctky (ať už oceněnými či ne) sdílí to hlavní - je to stavba konstrukčně i architektonicky zajímavá. Proto má v tomto „posoutěžním“ čísle svůj prostor, stejně jako budou mít svůj zasloužený prostor další stavby finálové patnáctky v následujících číslech.

U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla

Originální velikost  U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla

Foto: Aleš Jungmann

U Zlatého anděla - pohled na atypické skleněné zastřešení atria domu U Zlatého anděla U Zlatého anděla - vstupní hala, atypické řešení skleněného zastřešení ze spodního pohledu

 

Rekonstrukce domu U Zlatého anděla v Praze zahrnovala rozsáhlé stavební úpravy památkově chráněné stavby. Součástí prací byla sanace stavebních konstrukcí, rozšíření budovy na úrovni podzemních podlaží a vestavby do dvorů. Stavební práce byly prováděny za stálého dohledu zástupců památkové péče a archeologů, v budově byly zpřístupněny významné archeologické nálezy.

Kromě hlavního smyslu rekonstrukce, kterým bylo upravit dům do standardu odpovídajícímu 21. století a přizpůsobit ho náročné klientele, bylo zároveň cílem projektantů podtrhnout jeho historická specifika a architekturu. Na původní konstrukci se navázalo jak novými detaily i materiálem, tak zejména sklem, kovem, barvou a texturou. Rekonstrukce domu U Zlatého anděla je rehabilitací stavby, místa i funkce. Oživením historie, ale i příspěvkem k slohovým proměnám typickým pro pražskou architekturu.

Stručná historie domu
Na místě dnešního domu v Celetné 29 stálo původně asi pět samostatných středověkých domů. Jejich postupným sjednocováním byla vytvořena stavba na stávajícím půdorysu se dvěma vnitřními dvory. Tato kdysi dvoupodlažní stavba z přelomu 17. a 18. století byla nejprve upravena ve vrcholně barokním slohu a pak o více než sto let později opět rekonstruována v klasicistním slohu. Při dvou posledních velkých úpravách byla dostavěna na úroveň dnešních pěti podlaží.

Historie stavby pokračovala četnými dispozičními úpravami, souvisejícími převážně s požadavky na změnu užívání nebo opravami chátrajícího domu. Souhrnně lze prohlásit, že veškeré úpravy, které proběhly po roce 1950 znamenaly degradaci původních konstrukcí jak po stránce historicko-estetické, ale i konstrukční.

Skleněné zastřešení
Skleněná střecha je konstrukce, tvořená rovinnými příhradovými nosníky, vzájemně propojenými příčnými T profily a ocelovými táhly. Velmi zajímavá je vlastní geometrie zastřešení. Nejedná se totiž o standardní pultovou střechu obdélníkového půdorysu, ale jedna z delších stran tvoří obecnou křivku, jakési „esíčko“. Skla tudíž nejen že nejsou obdélníky, ani kosodélníky, ale jsou to obecné čtyřúhelníky, kde každé sklo je originálem se čtyřmi různými úhly, žádným z nich však pravým.

Další zajímavostí byla přesnost jak ocelové konstrukce, tak jednotlivých skleněných tabulí. Požadovaná tolerance rozměrů izolačního skla jako výrobku musela být vzhledem ke geometrii a z ní vyplývajících omezení ±2 mm. Kdo se pohybuje ve sklářské branži, ví, že takový požadavek je na samé hranici technologických možností současných špičkových výrobních zařízení.

Základní údaje o stavbě
Název stavby: Dům U Zlatého anděla, rekonstrukce
Místo: Praha 1 - Staré Město, Celetná 588/I, č. p. 29
Investor: Celetná 29, s.r.o.
Developer: COPA management, s.r.o.
Architekt: Tichý & Kolářová, s.r.o.
Doba realizace: 05/2005-05/2007
Dodavatel skleněného zastřešení a atypických skleněných prvků: Glass Experts, s.r.o. 

 

Zpracováno na základě textu Ing. arch. Marka Tichého, Ing. Jiřího Černáka

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  

Zdroj:  časopis Stavebnictví


 
[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku apodlahy na jednom místě. 
NaseInfo.cz – NábytekNaseInfo.cz - Podlahy
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.
[ katalog ] obory | produkty | značky | firmy

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2017 © 4stav.cz | Provozovatel: Dobrá Věc s.r.o. | Webmaster: ORAX, s.r.o.