Při výběru okenních profilů do pasivních domů nabízí společnost Inoutic řešení v podobě šestikomorového plastového okenního profilu Eforte.
Okna jsou jednou z technicky nejnáročnějších konstrukcí obvodového pláště. Správně zvolená okna přímo ...
Nový Twinson Basic – v jednoduchosti je krása
Společnost Inoutic rozšiřuje nabídku kompozitního terasového systému Twinson. Nový Twinson Basic ...
Společnost SOLODOOR proto pro letošní rok připravila pro své zákazníky novinku, kterou dříve mohli vyrobit pouze truhláři u dveří z masivu: dveře SIMA se zapuštěnými rámečky prosklení.
Pryč jsou doby, kdy dveře v domě či bytě plnily pouze svou praktickou funkci a na jejich vzhled se ...

Bazilika Sacré Coeur: Šlehačkový dort Paříže

2. 3. 2009

Šlehačkový dort – tak charakterizují obyvatelé hlavního města baziliku Sacré Coeur na kopci Montmartre. Někteří Pařížané nemohou turistické lákadlo vystát, mnozí si na něj zvykli.

Bazilika Sacré Coeur v Paříži

Originální velikost  Bazilika Sacré Coeur v Paříži

Foto: Mompes

 

Eiffelova věž patří k základním poznávacím objektům francouzské metropole. Kdo navštívil Paříž a nevyšlapal (popřípadě nevyjel) na Eiffelovku, jako by v historicky významném městě ani nebyl. Jenže skoro 120 let stará stavba není jedinou dominantou nádherného velkoměsta. Přímo v zeměpisném středu města se na kopci Montmartre tyčí sněhově bílá bazilika Sacré-Coeur. Z kteréhokoliv místa, pokud zrovna nestojíte v okolí vysokých budov či v údolí, můžete spatřit tento chrám zasvěcený Srdci Ježíšovu.

Sacré Coeur uctívá 58 000 vojáků, kteří zahynuli během Francouzsko-Pruské války v letech 1870-71. Právě po dvou letech od konce války žádal pařížský arcibiskup postavit baziliku jako symbol „nápravy za zločiny na společnosti“.

Na baziliku byla vyhlášena architektonická soutěž. Zúčastnilo se jí 77 architektů, vítězem se stal Paul Abadie. Různá zpoždění posunuly slavnostní položení prvního kamene na rok 1875. Stavbu částečně financovali Pařížané, kteří si za určitý obnos mohli koupit kámen a na základě velikosti investice do něho mohli vyrýt iniciály. Kámen pochází z oblasti Château-Landon, jeho speciální vlastností je nádech bílé barvy při styku s vodou. Proto bazilika už skoro sto let udržuje bílou barvu.

S délkou stavby Sacré-Coeur to vypadalo podobně jako se zahájením. Dokončena byla v roce 1914, ale se začátkem první světové války se důležité vysvěcení provedlo až roku 1919. Celková architektura baziliky je volnou interpretací byzantského a románského slohu. Paul Abadie tímto stylem vědomě reagoval na neo-barokní operu Garnier. Paul Abadie se dokončení nedožil, v jeho práci pokračovalo pět dalších architektů. Rozloha interiéru je 475m2, svatině je dlouhá 85 metrů a vysoká 83 metrů.

Sacré-Coeur nese i mnoho francouzských symbolů, např. sochu Johanky z Arku nebo krále sv. Ludvíka. Ke každému kostelu neodmyslitelně patří i zvon, bazilika disponuje devatenáctitunovým zvonem, který patří k nejtěžším na světě.

Komplex kolem baziliky zahrnuje i příjemné zahrady s fontánou. Věž je zpřístupněna turistům, kteří mohou obdivovat nádherný výhled, jenž je srovnatelný s výhledem z Eiffelovy věže. Montmartre je známý pro svou vysokou koncentraci umělců, především malířů, kteří zde prodávají své umělecké výtvory.

 

Autor:  Aleš Sirný, DiS.  


 

[ reklama ]

   [ katalog firem a produktů ]

KAROSERIA a.s.

Prodej nákladních vozidel a výroba užitkových nástaveb.

BOTTLING s.r.o.

Automatické vstupní dveře MANUSA, garážová a průmyslová vrata, vjezdové ...

HK ENGINEERING s.r.o.

Generální dodávky, inženýring a kompletace invest. celků a průmyslových ...

Energy Benefit Centre a.s.

Projekty, poradenství a žádosti - dotace z fondů SFŽP, Zelená úsporám aj.

[ 4pohledy ]

Tipy pro vaše bydlení
Inspirujte se při vybavení vašeho domova a zahrady.
NaseInfo.cz - Dům, byt, zahrada

Nábytek a podlahy
Náměty pro výběr nábytku a podlahy na jednom místě.
NaseInfo.cz – Nábytek, NaseInfo.cz - Podlahy

Propojení interiéru a exteriéru budov
Špičkové PVC systémy pro plastová okna a dveře a stavební systémy (parapety, venkovní obklady a terasy z unikátního kompozitního materiálu Twinson) umožní splnit vaše sny o bydlení.
Vybíráte podlahu?
Najděte výhody vinylových podlah a PVC podlah. Ve Vašem interiéru budou vynikat plovoucí podlahy
.

Informační portál mapující oblast stavebnictví, architektury, designu a bydlení. Pokrývá aktuální zpravodajství, publicistiku, fotodokumentaci i konkrétní praxi a poradenství podle motta: "Stavby někdo navrhuje, někdo realizuje, někdo užívá, ale všichni s nimi žijeme!" Součástí portálu je katalog firem a jejich produktů a služeb.
Publikování nebo šíření obsahu serveru nebo jakékoliv části zveřejněného materiálu jakoukoliv formou je bez předchozího písemného souhlasu vydavatele zakázáno.
2015 © 4stav.cz | Webmaster: ORAX, s.r.o.,  EXPOCOMP, spol. s r.o.